Sağlık
Giriş Tarihi : 09-08-2019 11:52   Güncelleme : 09-08-2019 12:31

Zoonotik uyarısı

Kurban Bayramı’nda Zoonotik önlemek için alınması gereken tedbirler hakkında uyarıda bulunuldu. Zoonotik nedir

Zoonotik uyarısı

Kurban satış yerlerinin, kesim yerlerinin, etin işlenmesi aşamalarının gerekli hijyen, güvenlik ve asgari teknik şartları taşıması gerektiği belirtildi.

Emet Devlet Hastanesi Başhekimi Rukiye Kara, ’’Kurban Bayramı’nın sağlık ve huzur içinde geçmesi için hem hayvan üreticiliği ve satışı yapanların hem de kurban satın alan vatandaşların temel sağlık önlemlerine ve hijyen koşullarına riayet edilmesi oldukça önemlidir. Hayvandan insana geçebilen hastalıklardan (zoonotik) korunmak için kurban satış yerlerinin, kurban naklinin, kesim yerlerinin, etin işlenmesi aşamalarının gerekli hijyen, güvenlik ve asgari teknik şartları taşıması gereklidir. Zoonotik hastalıklar hasta hayvana temas, hasta hayvandan elde edilen gıdaların tüketimi, hayvanın salgılarına, kanına veya diğer çıkartılarına dokunma sonucu, deri, kürk veya deriden yapılan eşyalarla temas, bu hayvanlardan beslenen kene, sivrisinek gibi haşerelerin aracılığıyla insanlara bulaşabilir’’ dedi.

Kurbanların belediyenin belirlediği kurban kesim yerlerinde ya da mezbahalarda kesilmesi gerektiği belirtilen Kara, "Kurbanlık hayvanın kesinlikle veteriner hekim kontrolünden geçmiş ve sağlıklı hayvan olduğuna dikkat edilmesi gerekir’’ ifadelerini kullandı.

Zoonotik nedir?
Zoonozlar, hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar olarak tanımlanır. Zoonotik özellik taşıyan hastalıkların insanlara bulaşı; enfekte hayvana veya hayvansal ürünlere, hayvansal gıdalara, enfekte hayvanların sekresyonlarına, kanlarına veya diğer çıkartılarına, deri ve kürkleri gibi kontamine materyallerine doğrudan veya dolaylı temas sonucu olmaktadır. Zoonoz ; çiftlik hayvanlarından insanlara bulaşabilen hastalıklara verilen isimdir ve bu şarbon da bu gruptandır. Havadan, deriden ve bağırsaktan olmak üzere üç yoldan insanlara bulaşabilirler. Elinizde veya cildinizde yara, kesik ve benzeri bir durum var. Siz de hastalıklı hayvana bir şekilde temas gerçekleştirdiniz. Bu durumda mikrobun size bulaşma ihtimali hayli yüksek.

Nasıl bulaşır?
Zoonotik hastalıklardan korunmak için kurban satış yerlerinin, kurbanlık naklinin, kesim yerlerinin, etin işlenmesi aşamalarının gerekli hijyen, güvenlik ve asgari teknik şartları taşıması gerekir. Zoonotik hastalıklar, hasta hayvana temas, hasta hayvandan elde edilen gıdaların tüketimi, hayvanın salgılarına, kanına veya diğer çıkartılarına dokunma sonucu, deri, kürk veya deriden yapılan eşyalarla temas, hayvanlardan beslenen kene, sivrisinek gibi havyanlar aracılığıyla insanlara bulaşabilir.