Spor
Giriş Tarihi : 11-09-2020 09:14   Güncelleme : 11-09-2020 09:22

Zirvede kurtuluş coşkusu

İki dağcı Bekir Demirağ ile Mustafa Daşdemir, İzmir’in kurtuluşunun dönümünü Erciyes Dağı zirvesinde kutlandı.

Zirvede kurtuluş coşkusu

Gazeteci- Amatör Dağcı Bekir Demirağ ile gurbetçi işçi Mustafa Daşdemir, İzmir’in yunan işgalinden kurtuluşunun 98.yıldönümünü Erciyes Dağı’nın zirvesinde kutladı.

İzmir coşkusu
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri !..” emriyle Batı cephesinde zafer üstüne zafer kazanıp Afyon, Uşak, Aydın, Denizli, Manisa ve ilçelerini düşmandan temizleyen şanlı ordumuz, 9 Eylül 1922 günü İzmir’e ulaşmış ve Yunan’ı denize dökmüştü. İşte bu mutlu günün 98. yıldönümünde daha önceki yıllarda olduğu gibi, gazeteci- amatör dağcı Bekir Demirağ, Erciyes Dağı’na yaptığı ve artık geleneksel hale gelen 9 Eylül 1922 İzmir’in Kurtuluşu anısına Erciyes Dağı’na zirve tırmanışı adıyla başarılı bir tırmanışı daha gerçekleştirdi. Demirağ, solo başladığı bu tırmanışı kendisine daha sonra katılan gurbetçi Mustafa Daşdemir ile birlikte tamamladı.

Gurur tablosu
Sabaha karşı saat 02.00’de dağ evinden hareket eden ve Çobanini- Şeytanderesi sol kulvar- Hörgüçkaya yan tarafından  saat 07.00 civarında Erciyes Dağı’nın doğu zirvesine ulaşan Bekir Demirağ’a daha sonra yanına gelen Nevşehir/ Avanos’a  bağlı Mahmatlar köyünden olup Almanya’da işçi olarak çalışan Mustafa Daşdemir de katıldı. Havanın fırtınalı oluşu nedeniyle zirvede hemen bayrak açıp, orada bulunan  deftere günün anlamını ifade eden duygularını aktaran ve birkaç tane de fotoğraf çekimi yapan iki dağcı, saat 8.15’te  geldikleri kulvardan hemen inişe geçti. Dağcılar saat  11.30’da Çobanini kamp alanına, biraz dinlendikten sonra da saat 13.00‘de Tekir Yaylası’na ulaştı ve kazasız belasız bir şekilde Kayseri’ye döndü.

92.kez zirve
74 yaşındaki gazeteci, amatör dağcı Bekir Demirağ bu anlamlı günde yaptığı tırmanışla Erciyes Dağı’nın zirvesini 92. kez görmüş  oldu. Bu tırmanışların 21’ini tek başına olarak yaptı. Gurbetçi Mustafa Daşdemir de ilk kez yüksek  bir dağa  zirve  çıkışı yapmanın tarifsiz heyecanını yaşadı.