Spor
Giriş Tarihi : 01-09-2020 16:18   Güncelleme : 01-09-2020 16:18

Zirvede 30 Ağustos coşkusu

Yurdun dört bir yanından gelen dağcılar, Erciyes’in zirvesinde buluştu. 30 Ağustos zafer Bayramı'nın 98.yılı coşkusu Erciyes dağının zirvesinde kutlandı.

Zirvede 30 Ağustos coşkusu

Kayseri K2 Dağcılık ve Kayak İhtisas Spor Kulübü ile Hacılar Erciyes  Gençlik ve Spor kulübünün 2020 yılı faaliyet programında yer alan 30 Ağustos Erciyes Dağı Zafer Tırmanışı İzmir, Aydın, Mersin, Gaziantep, İstanbul, Adana, Konya, Rize, Nevşehir , Bursa, Kırıkkale, Antalya ve Kayseri’den 5’i  kadın olmak üzere 100’ün üzerinde dağcının katılımıyla gerçekleştirildi.

Kamp Müdürü Yakup Yılmaz nezaretinde ve İsmail Yılmaz’ın rehberliğinde 29 Ağustos Cumartesi günü Erciyes Tekir Yaylası’nda bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Kamp ve Eğitim Merkezinde toplanan dağcılar, 30 Ağustos günü saat 03.00’de hareketle Şeytanderesi sol kulvarı Hörgüçkaya sağ tarafından saat 08.00’de Erciyes Dağı’nın doğu zirvesine ulaştı. 

3916 metredeki ana doruğa çıkan İsmail Yılmaz, İbrahim Kiraz, Yakup Yılmaz ve Özge Oflaz ay yıldızlı bayrağımızı ve Mustafa Kemal Atatürk posteri açtı. Daha sonra hep birlikte saygı duruşu gerçekleştirildi ve İstiklâl marşımız okundu. Dağcılar, sonrasında gelinen kulvarı takip ederek inişe geçti. 

Faaliyete rehberlik yapan İsmail Yılmaz, "30 Ağustos bu ülkenin kurtuluşu ve Cumhuriyetinin kuruluşu aşamasındaki en önemli adımdır. Biz dağcılar olarak bu cennet vatanı düşman işgalinden kurtarıp üzerinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarına vefa borcumuzu ödemek adına 30 Ağustos zaferinin 98. yıl dönümünde Erciyes Dağı’nda toplanarak büyük zaferi zirvede coşku ile kutladık. Yurdun dört bir köşesinden gelerek bu anlamlı tırmanışa katılan 100’ü aşkın dağcı arkadaşımızı yürekten tebrik ediyorum. Ne mutlu Türküm diyene" açıklaması yaptı.

Haber: Halil Köktaş