Zemheri Nedir? Zemheri Ayı ne zaman başlar Ne zaman biter?

85793-kurtarıldı
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zemheri nedir, ne zaman başlar ve ne zaman biter? sorularına verilen cevaplar haberimizde yer alıyor. Arapça’da kış anlamını taşıyan ‘Zem’ ile Farsça uğultu olarak nitelenen Harir kelimelerinin türemesiyle oluşan ‘zemheri ayı ne zaman başlar ve ne zaman biter?’ gibi detaylar sizler için yazımızda yer alıyor. Halk arasında Aralık ayının sonuna doğru başladığı bilinen ve 40 gün süren zemheri ayının ne zaman başlayıp ne zaman biteceği konusu araştırma konuları arasında yer alıyor. Sonbaharla kışa benzediği için sıcaklık dalgalanmasının fazla olduğu ‘zemheri ayı ne zaman başlar ve ne zaman biter?’ gibi gelişmeler meraka ediliyor.

ZEMHERİ NEDİR?

Meteoroloji uzmanlarının yorumladıklarına bakıldığında, zemherinin ilk yarısında hava sıcaklıklarında dalgalanma yaşanır. 17-18 derecelere kadar ulaşan sıcaklıklar birkaç gün sonra 4-5 dereceye kadar gerileyebilir. Bu sebepten zemheri ayı içerisinde hastalıkların fazlaca yaşandığı da bilinir. Kış, eski dilde zemheri adıyla da tabir ediliyordu. Yaz ayları bittikten sonra kış zamanlarında yağan yağmurdan bahçe, bağ, tarlalar ve zeytinliklerin toprağı yaza nazaran yumuşar. Güneş yüzünü biraz olsun gösterdiği anda zegellenmeye (yeşermeye) başlar. Zararlı otlar baş büyümeden ve zemheride toprak istenilen kıvama geldiği an çüt sürülür. Zemheri çütünün ziraatçının can damarı olduğu bilinir.

ZEMHERİ AYI NE ZAMAN BAŞLAR VE NE ZAMAN BİTER?

Her yıl 22 Aralık – 30 Ocak tarihleri arasında olan ve toplamda 40 gün süren zamanlar, zemheri ayı olarak kabul ediliyor. Zemherinin en belirgin özelliğinin de bir kısmı sonbahara bir kısmının da kışa benzediği için sıcaklık dalgalanmasının fazla olması olduğu ifade ediliyor. 21 Aralık’ta başlayan zemheri ayı, toplamda 40 gün boyunca hükmünü sürdürür. 31 Ocak’ta zemheri tamamen çıkar ve yağış pek az görülür. Kuru bir ayazla geçen günler, insanı içten içten üşütür. Dışarıda, açık havada bırakılan suyun içildiğinde, ayazlanmış tabiri kullanılır. İçerken de dişlere kemanı çaldırır derler. Yani Bu da dişlerin titremesi anlamına gelir. 1 Şubat tarihinde de dört kardeş adı verilen dönemler başlamıştır. Bu kardeşlerin her biri 12,5 gün olarak tabir edilir. Dört kardeş 50 gün hükmünü devam ettirir. 21 Mart’ta ise Kilis’in kışı bitmiş olur.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!