Yüksek maaşla Erken Emekli olmak isteyenler için..

20200703-yuksek-maasla-erken-emekli-olmak-isteyenler-icin-177946-ffe7c7b259c7e851d1f1.jpg
Daha Fazla Göster

Erken emekli olup Yüksek Emekli Maaşı almak mümkün mü. Erken emekli nasıl olunur Yüksek maaş alarak erken emekli nasıl olunur

Uzun yıllar çalışarak hayatını idame etmeye çalışan ve belli bir süre sonra ne zaman emekli olacağını, nasıl emekli olacağını merak edip hesaplamaya başlayan milyonlarca vatandaş, hem erken emeklilik hem de yüksek maaş almayı da planlıyor. Peki bu mümkün mü? İnsanlar, hem yüksek maaşla hem de erken emekli olabilirler mi.. Emekli olmak için neler yapılması gerekiyor. Gelin birlikte haberimizin ayrıntılarına gözatalım.

Emeklilik için
Emekli olabilmek için sadece çalışmak yeterli olmuyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında 1999 tarihi ve öncesinde sigorta başlangıcı yapılanların emekli olabilmeleri için gerekli şartlar var. İlk olarak sigorta başlangıç tarihinin 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde olması gerekir. Staj başlangıcı, sigorta başlangıcı olarak değerlendirilmiyor. 8 Eylül 1999 tarihinde işe başlayanlar yaş şartına takılmadan emekli olabilirler.
Hem yüksek emekli maaşı alabilir hem de erken emekli olmak mümkün. Uzun yıllar emekli olmak için çalışmaya da gerek yok. Kısmi emeklilik ile 1999 yılı öncesinde, 10 yıl sonrası için 12,5 yıl yeterli olmaktadır. Kriterler arasında sayılan sigorta başlangıç tarihi, emeklilik zamanına ve miktarını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilecek en önemli değişkendir. Erken emeklilik isteyenlerin, 8 Eylül 1999 ve öncesinde olan tarihlerde ilk kez Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilerek çalışma hayatına başlamaları halinde daha avantajlı sayılmaktadırlar.

Maaş ne kadar
Belirtilen tarih ve öncesi sigorta başlangıcı olan kişilerin emeklilik maaşları hizmet süresinin geçtiği yılların yoğunluğuna göre hesaplanır. 31.12.1999 tarihinden önce çalışma hayatına giren emekliliği hak eden kişilerin en az 1.600 lira emekli maaşı alır. 

Şartlar neler..
8 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde sigortalı olarak çalışma hayatına başlayanlar yaş engeline takılmaksızın erken emekli olabilirler. Erken emeklilik için kişilerden 3600 prim günü ve 15 yıllık hizmet süresi şartlarını tamamlamaları halinde hak verilmektedir. 1999 tarihi öncesinde ilk defa sigortaya başlayanların emekli maaşlarının oranları 2000 yılında sigortaları başlayanlara göre daha yüksektir. Gerekli koşullar 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında 1999 tarihi öncesinde sigorta başlangıcı bulunan kişilerin emekli olabiliyor. İlk olarak sigorta başlangıç tarihinin 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesine ait olması gerekmektedir. 1999 tarihi ve öncesinde sigortalı olan kişilerin 3600 günlük prim ödemesi ve 15 yıllık hizmet süresi şartlarını tamamlaması gerekmektedir. Sigortalı kişilerin uzun ya da kısa vadeli prim ödemeleri 4A, 4B ve 4C sigortalılık statüsünde değerlendirilerek yatırılmalıdır. SGK’ya kişinin borcunun olmaması gerekmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!