Gündem
Giriş Tarihi : 22-05-2020 00:07   Güncelleme : 22-05-2020 00:07

Yerli tohum domates fideleri toprakla buluştu

Kocasinan Belediyesi haberi. Yerli tohumdan elde edilen domates fideleri Kayseri Kocasinan Belediyesi tarafından toprakla buluştu

Yerli tohum domates fideleri toprakla buluştu

Kayseri Kocasinan Belediyesi ekipleri, KAYÇEV Tesisleri'nin yanında bulunan arazide yerli tohumdan elde edilen domates fidelerinin ekimi yapıldı.

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, geleneksel tohumların yetiştiriciliği uygulamasında Kocasinan Belediyesi olarak öncülük yaptıklarını söyleyerek, "Kocasinan Belediyesi olarak birçok alanda yapmış olduğumuz çalışmalardan bir tanesi de tarıma vermiş olduğumuz destek. Hem ziraat hem hayvancılık noktasında tarımın her alanında Kocasinan bölgesinde yoğun bir şekilde çiftçi kardeşlerimizin olması bu noktada bizim farklı uygulamaları hayata geçirmemizde en önemli etkenlerden bir tanesi. Burada hem üretim yapacağımız gibi hem de çiftçi kardeşlerimiz bunların nasıl yapılacağını, dijital dönüşümün, teknolojinin tarımla, çiftçiyle nasıl bir araya gelebileceğini bu bahçede Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından yapıyoruz ama buradaki uygulama inşallah yakın gelecekte Kocasinan bölgesinde yaşayan bütün çiftçi kardeşlerimizin hayatına girmiş olacak. İçinden geçtiğimiz süreç içerisinde gıdanın, gıdaya ulaşımın ne kadar önemli olduğunu görüyoruz" dedi.

Başkan Çolakbayrakdar "Özellikle organik yaşamın, katkıları olmayan, GDO’su oynanmamış tohumların veya farklı değişimlerden geçmemiş geleneksel tohumlarımızın yetiştiriciliği uygulamasında Kocasinan Belediyesi olarak öncülüğünü yapıyoruz. Daha önce başlattığımız siyez buğdayının bu bölgede ekim ve hasadını yapmıştık. Bu yıl çiftçi kardeşlerimize dağıttık, onlarla beraber ekimini yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllar içerisinde Kocasinan bölgesi siyez buğdayının da Kayseri’den bütün Türkiye’ye yayıldığı örnek bir üretim merkezi haline gelecek. Bu yıl itibariyle çiftçilerimiz de bizimle birlikte siyez buğdayını ekiyorlar. Önümüzdeki yıllarda tabi ki bu ekim alanları daha da artacak, daha fazla ekilmiş olacak. İnsan sağlığı son derece önemli. Buna vermiş olduğumuz önemden gösterdiğimiz hassasiyet bundan dolayı. Bundan sonrasında da bu bahçede yetiştireceğimiz domates, salatalık, yamula patlıcanı, cırgalan biberi ve benzeri Kayseri bölgesine has yerli tohumlarla yetiştirdiğimiz ürünler inşallah daha da fazlaca bölgemizde teknolojiyle buluşarak iyi bir noktaya gelecek" ifadelerini kullandı.