Gündem
Giriş Tarihi : 04-05-2020 18:32   Güncelleme : 04-05-2020 19:58

Yeni Coronavirüs tedbirleri..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Covid19 tedbirleri kapsamında yeni kararları açıkladı. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında 20 yaşaltı gençler ve 65 yaş üstü kişiler ne zaman sokağa çıkacak. AVMler ne zaman açılacak. Okullar ne zaman açılacak. Kuaförler ve berberler ne zaman açılacak

Yeni Coronavirüs tedbirleri..

Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında Coronavirüs salgınından ötürü alınan tedbirler ile ilgili yeni kararlar alındı. Telekonferans sistemi ile gerçekleştirilen toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, günlerdir evden dışarı çıkamayan 20yaş altı gençler ve 65 yaş üstü vatandaşlar ile ilgili alınan yeni kararı açıklarken okulların ve AVM'lerin de ne zaman açılacağına dair bilgiler verdi. Merakla beklenen berberler ve kuaförlerin de ne zaman faaliyetlerine başlayacağına dair de önemli cümleler vardı. Milyonlarca insanın merakla beklediği soruların yanıtlarını vermeye çalışan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

** 1 Milyar 910 milyon TL bağış toplandı. Kampanyamız devam etmektedir. Yurt içinde ve yurt dışındaki vatandaşlarımıza yardım ettik.
** İlaç ve Aşı Geliştirme çalışmalarımız devam ediyor.
** Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız. Ancak şu gerçeği asla aklımızdan çıkarmayalım. Ülkemizde de tam manası ile eskiden bildiğimiz normal düzene dönmeyecektir, dönemeyecektir. Salgının ne zaman tamamen biteceği belli değil.
** Normale döneceğiz. Ama bu yeni bir normal olacaktır. Maske kullanımı ve fiziki mesafeye riayet devam edecektir. Salgının tamamen bitmediği ülkeler sebebiyle uluslararası seyahatlerin ne zaman açılacağı belli değil.
** Mayıs ayı normalleşme planımız: 65 yaş üzeri vatandaşlarımız, sokağa çıkma sınırlandırması günleri 4 saat süreyle yürüme mesafesiyle dışarı çıkabilecek. İlk uygulama 10 Mayıs Pazar günü saat 11:00 ile 15:00 saatleri arasında olacak. 20 yaş altı gençlerimiz için 0-14 yaş grubu hafta içinde 13 Mayıs Çarşamba günü 11:00 ile 15:00 saatleri arasında yürüme mesafesinde dışarı çıkabilecek. 15-20 yaş arası ise 15 Mayıs 2020 günü yine aynı şartlar ve aynı saatte dışarı çıkıp hava alabilecek. Sonraki haftalarda aynı uygulamayı devam ettireceğiz.
** Bu hafta sonu yine sokağa çıkma yasağı devam edecek.
** Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla illerinde giriş çıkış yasağını kaldırıyoruz. Diğer 24 ilimizdeki giriş çıkış uygulaması 15 gün süreyle uzatılmıştır.
** Berber, kuaför, güzellik salonu gibi yerler 11 Mayıs 2020 günü faaliyetlerine başlayabilecek.
** AVM'ler 11 Mayıs 2020'den itibaren hizmet vermeye başlayacak. 
** Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs 2020 günü başlayacak.
** Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı 27-28 Haziran günü, Liselere Geçiş Sınavı 20 Haziran 2020 günü gerçekleştirilecek.