Gündem
Giriş Tarihi : 05-07-2020 13:26   Güncelleme : 05-07-2020 13:26

Yatay mimari çağrısı

İşadamı Sedat Kılınç, artık dikey mimari apartmanlar yerine yatay mimari konutların tercih edilmesi gerektiğini söyledi

Yatay mimari çağrısı

Sedat Kılınç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Kılınç, yüksek katlı projelerden vazgeçilip biran önce yatay mimarinin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Yatay mimari ile insanların daha ferah bir yaşam alanına kavuşmasının sağlanabileceğini ifada eden işadamı Sedat Kılınç,  "Sedat Kılınç İnşaat olarak, özelikle pandemi döneminden öncesinde de projelerimiz vardı. Melisa Konakları gibi daha çok yeşilin bol olduğu, insanların bahçede zaman geçirebilecekleri bahçeli ev niteliğindeki projelere başlamıştık. Bu projelere yoğun ilgi aldık pandemi sürecinde de bu tarz projeler daha çok ilgi görmeye başladı. Biz de yeni üreteceğimiz projelerde, konut projesi dahi olsa yeşil alana çok önem verdik ve Manzara Park adlı projemizi hayata kazandırdık. Şu anda inşaat devam ediyor. Bu projemizin özelliği ise 18 bin metrekare alanda 3 bloktan oluşuyor. Daha çok yeşil alan ve insanların daha çok nefes alabileceği süs havuzlarının, şelale ve göletlerin olduğu özellikli bir proje. Pandemi sürecinde de insanlar, bunun daha doğru olduğunu da bire bir evde kaldıkları süre içerisinde yaşadılar. En azından bahçesi olan, nefes alabileceği alanları olan insanlar, bu süreci daha rahat atlattı ama evin içinde kalan insanlar maalesef bu süreci daha zor atlattı ve etkilendi. O yüzden dünyada temsilcilerin de bu şekilde hareket etmesi gerekiyor" dedi.

Sedat Kılınç, "Projelerimizi artık doğa ile baş başa, yeşilin fazla olduğu, suyun olduğu insanların nefes alabileceği projelerin üretilmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Biz de Manzara Park projemizde bu yönde bir yatırım yaptık ve bu proje yaklaşık 60 milyon TL’lik bir proje. Bundan sonraki projelerimiz de bahçeli ev niteliğinde, şehrin farklı yerlerinde olacak. Doğru olanın bu olduğunu düşünüyorum ve bu noktada da daha ekonomik ve insanların daha kolay ulaşabileceği projeler üremeye başlayacağız. Yeşilin fala olduğu projeler, özellikle yatay mimariye değinmek istiyorum. Çok yüksek katlı, çok fazla konut adetinin olduğu yapıların artık yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bunların ticari alan ve ya ofis olarak yapılması ama yaşam alanlarının yeşilin bol olduğu alanlar olması gerektiğinin tekrar altını çiziyorum. Bizde bu noktada yeni projelerimizi üretiyoruz . Manzara Park projemiz şu an başladı. Diğer projelerin de hazırlıkları devam ediyor. Hem yatırımlara devam ediyoruz hem de yeşile önem veriyoruz" açıklamasında bulundu.

Konut kredisi ile ilgili olarak da fikir beyan eden Sedat Kılınç, "Türkiye tarihinin en uygun konut kredi fırsatı var şu anda. 0,64 kredi oranlı, 180 aya kadar vade ve 1 yıl ödemesiz dönem şansı var şu anki pakette. Tabi sıfır konutlarda 0,64 imkanı, ikinci el konutlarda ise 0,74 var. En uygun kredi döneminin başlaması ile de talepler arttı. Bu talepler neticesinde şöyle de bir şey ile karşılaştık, bazı bireysel satıcılar ve bazı inşaat firmalarında çok ciddi bir fiyat artışı olduğunu görüyoruz. Sektörün bu kadar hareketlendiği bir dönemde, biz Sedat Kılınç İnşaat olarak herhangi bir fiyat artışı yapmadık. Doğru olanı da bu çünkü sektör uzun zamandır böyle bir oran görmedi ve bu oran geldikten sonra da bu tarz fahiş fiyat arttıranlar, bu dönemde kaybedecektir. Biz şu an satışlardan çok memnunuz, taleplerden çok memnunuz ve yeni yatırımlara başlıyoruz. Ülke ekonomisi için inşaat sektörü önemli bir sektör ve sektöre yapılan bu katkılar sayesinde sektör de gelişiyor. Bu süreci doğru değerlendirip, doğru analiz ederek milli düşünmek lazım. Bu süreçte fırsatçılık yapanlara da özellikle seslenmek istiyorum, sektörün düzeldiği, taleplerin arttığı bu süreçte stokların bir an önce tüketilmesi ve yeni inşaatların başlaması için bu destekler verildi, biz de bu doğrultuda kullanalım. Ben altını çizerek tekrar söylüyorum, bu süreçte herhangi bir fiyat artışı yapmadık, bu şekilde satışlarımız devam ediyor. Sektörde faaliyet gösteren ve ya bireysel satıcılara da tavsiyelerim bu noktada ve tüketicilerin de bu tarz firmaların satış fiyatlarını doğru inceleyip, fahiş artışlar yapanlardan ziyade arttırmayan ve ya kısmi artışlar yapan firmaları tercih etmeleri onların lehine olur. Bu kredi sınırlı bir kredi. 500 bin TL’ye kadar destek veriliyor” cümleleri kurdu.