Kayserispor
Giriş Tarihi : 02-09-2019 18:08   Güncelleme : 03-09-2019 14:49

Yasir Subaşı sakatlandı. Kırık var

İstikbal Mobilya Kayserispor'da bir sakatlık haberi daha. Yasir Subaşı'da kırık tespit edildi. Yasir Subaşı sakatlık haberi

Yasir Subaşı sakatlandı. Kırık var

Spor Toto Süper Lig'in ilk 3 haftasında 2 mağlubiyet 1 beraberlik alan İstikbal Mobilya Kayserispor, milli maç arasına moralsiz girerken bir kötü haber de Yasir Subaşı'dan geldi. Galatasaray ile geride kalan Cuma günü Kayseri'de oynanan müsabakada elinden sakatlanan Yasir'de kırık tespit edildi.

3.Metakarp bölgesinde kırık tespit edilen Yasir Subaşı'nın tedavisine başlandı. Soğuk tedavi uygulaması alan ve istirahat verilen Yasir'in Antalyaspor maçında oynayıp oynayamayacağı henüz belli değil. 

Metakarp Nedir?
Metakarp kemiği, eldeki 5 adet uzun silindir şeklindeki kemiklerden her biri. Bu kemikler bilekten her parmağın alt kesimine kadar uzanarak boğum yaparlar.

Metakarp Kırıkları
Metakarp kırıkları, üst ekstremitenin en sık görülen yaralanmalarıdır. Bu kırıklar direkt veya indirekt mekanizmalarla ortaya çıkmaktadır. Travma sırasında alınan darbenin özelliğine ve yönüne göre kırığın veya çıkığın tipi değişebilmektedir.

Belirtileri
Belirtiler; şişme, hareket kısıtlılığı, ağrı, hassasiyet gibi diğer kırıklarda olduğu gibidir.

Kırıkların tedavisi
Kırığın hangi metakarpta ve hangi seviyede olduğuna göre konservatif veya cerrahi tedavi belirlenir. Stabil olmayan kırık varlığında veya hastanın erken hareket kazandırılması gerekiyorsa cerrahi tedavi uygulanır. Ayrışmamış ya da çok az ayrışmış metakarp kırıkları çoğunlukla konservatif yöntemlerle tedavi edilir. Konservatif tedavi yöntemleri arasında alçı tedavisi, atel tedavisi ve bandajlama gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Cerrahi tedavide ise mini plak osteosentezi, perkütan pinleme, kablolama, gergi bandı, intramedüller pinleme ve eksternal fiksasyon gibi yöntemler uygulanabilir.

İyileşme Süresi
Metakarp kırıklarında iyileşme süresi kırığın şiddetine, kırığın oluştuğu kısma, kırığın derecesine, başka kırıkların olup olmadığına, başka yaralanmaların olup olmadığına, uygulanan tedavi yöntemine, hastanın genel sağlık durumu ve kemik kalitesine bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 6 haftadır (4 haftada olabilir, 7 haftada sürebilir)

Haber: Halil Köktaş

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA