Gündem
Giriş Tarihi : 22-02-2021 16:56   Güncelleme : 22-02-2021 16:56

Yasaklar Bitiyor! İşte Yasakları Kalkacak İller

Bilindiği üzere kafe ve restoranlar korona virüs sebebiyle uzun bir süredir hizmet olarak tedbir amaçlı sadece paket servis olarak çalışıyordu. Hafta sonu ise sokağa çıkma yasağı uygulanmakta idi. Yapılan son kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kararlar aldıklarını ve kademeli olarak normalleşme hayatına geçileceğini söyledi.

Yasaklar Bitiyor! İşte Yasakları Kalkacak İller

Bilindiği üzere kafe ve restoranlar korona virüs sebebiyle uzun bir süredir hizmet olarak tedbir amaçlı sadece paket servis olarak çalışıyordu.

Hafta sonu ise sokağa çıkma yasağı uygulanmakta idi. Yapılan son kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kararlar aldıklarını ve kademeli olarak normalleşme hayatına geçileceğini söyledi.

Yapılan kabine toplantısından sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'da nasıl bir sistem ile hareket edeceklerini kademeli olarak yapılacak olan normalleşmenin nasıl olacağını söyledi.1 Marttan sonrası için yeni bir harita belirlediklerini söyledi.

Her il 4 grupta değerlendirilecek ve iller düşük, orta, yüksek ve çok riskli olmak üzere dört kategoride incelenip değerlendirilecek dedi. İlleri, o illerde çıkan vaka sayısı ve aşılama oranına göre takip ederek kademeli normalleşmeye geçip geçmemesini öngöreceğiz. dedi.

Kademeli Normalleşme de Her Hafta 5 İl Duyurulacak

Her il kendini önemseyecek ve takip edecek. Harita ise haftalık olarak belirlenecek. Vaka sayısı fazla olan iller o hafta kademeli normalleşmeyi yaşayamayacak. Açma kapama haritasını bakanlık iller için duyurusunu yapacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illerde yaşanan ve değişen durumu bizzat bildireceklerini ve şehirlerde yaşanan vaka artış ve düşüşü haftalık olarak yayınlayacaklarını söyledi. Eğitime gelinecek olursa 15 şubatta köy okulları ve özel eğitim kurumları açılmıştı.

1 Mart Pazartesi 2021 de ilköğretimler 8.sınıflar ve 12. sınıflar için okulların açılması öngörülüyor. Maske mesafe ve hijyen kurallarına riayet edilerek okulların açılması bekleniyor.