Gündem
Giriş Tarihi : 30-05-2020 19:10   Güncelleme : 30-05-2020 19:10

Yapma be Dilek hemşire

Dilek hemşire sevenlerini çok üzdü. 34 haftalık doğan çocuğunu sadece 5 saniye görebilen hemşire Dilek Akçabelen, Coronavirüs ile savaşını kaybetti.

Yapma be Dilek hemşire

Dilek hemşireden kötü haber geldi. Günlerdir Coronavirüs ile mücadele veren 30 yaşındaki kadın, bu savaşın kaybeden tarafı oldu. İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakım ve ameliyathane hemşiresi olarak görev yapan 30 yaşındaki Dilek Akçabelen, Covid-19 virüsünden ötürü hayata gözlerini yumdu.

Coronavirüs salgını başladığında 34 haftalık hamile olan ve doğum iznine ayrılan 30 yaşındaki Dilek Akçabelen, yüksek ateş, sırt ve bel ağrısı şikayeti ile 11 Nisan gecesi hastaneye yatırılmıştı. Bebeğinin kalp atışlarının zayıflaması sonrasında sezaryen ile doğum yapan Dilek hemşire, henüz minicik ve sadece 2.5 kilo ağırlığında dünyaya gelen oğlunu sadece uzaktan birkaç saniyeliğine görebilmişti. Eşi, kardeşi, anne babasıyla görüntülü konuşma yaptı, bebeğini videoda da gördü.

Ancak sezaryenden sonra hem lohusalık hem de izole odada tek başına yatmanın yarattığı travma ile ağlama krizleri başladı. Durumu hızla kötüleşti ve doğumunun ertesi günü uyutularak yoğun bakıma kaldırıldı. Yoğun bakımda, entübe şekilde tedavisi süren ancak sağlık durumunda bir değişiklik olmayan Dilek Akçabelen'in akciğerlerinin iflas ettiği ortaya çıktı. Dünyaya getirdiği bebeğini bile kucağına alamayan hemşire için Sağlık Bakanlığı da devreye girdi. Ancak tüm aramalara uygun donör bulunamadı.

Durumu kötüleşen Dilek hemşire, kucağına dahi alamadığı bebeğine ve ailesine veda ederek yaşama gözlerini yumdu. Dilek hemşirenin Zonguldak'ta toprağa verileceği öğrenildi.