Teknoloji
Giriş Tarihi : 22-10-2019 13:44   Güncelleme : 22-10-2019 14:03

WhatsApp’tan Devrim Yaratacak Hareket

Günümüzde çok sık kullanılan sohbet uygulaması WhatsApp, beta güncellemesi için dört yeni özellik çıkarmaya hazırlanıyor.

WhatsApp’tan Devrim Yaratacak Hareket

Facebook’un bünyesinde olan WhatsApp, dünyanın her yerindeki milyarlarca kullanıcısı için ilginç özellikler piyasaya sürmeye devam ediyor. Yılbaşından beri uygulamaya her ay yeni özellikler katmaya çalışan şirket, yakında getireceği güncelleme hakkında bilgiler verdi. Hem Android hem de iOS platformlarında kullanılabilecek olan özellikler şöyle:

Karanlık Mod

‘Dark mode’ adı verilen karanlık arka plan özelliği, daha öncesinde Gmail ve Facebook gibi uygulamalarda kullanılmaya başlamıştı. WhatsApp da yeni sürümü ile birlikte bu özelliği platformuna kazandıracağını açıkladı. Uygulamanın karanlık moda sahip olması, iyi bir görünüm sağlaması dışında, özellikle AMOLED ekranlara sahip olan cihazlarda pil tasarrufu sağlayacak.

Kendi Kendini İmha Eden Mesajlar

Açıklanan en ilgi çekici özelliklerden olan kendi kendini imha eden mesajlar özelliği, Snapchat mesajlarına benzer şekilde çalışacak. ‘Silinecek mesajlar’ kategorisinde olan sohbetler, bir süre sonra otomatik olarak kaybolacak. Uygulama bu özellik ile kullanıcılarına daha fazla kişisel gizlilik imkânı verecek.

Sessize Alma

Uygulamanın güncel olan sürümünde istenmeyen kişilerden gelen mesajlar sessize alınabiliyordu. Ayrıca durum güncellemeleri de ‘sona al’ seçeneği ile askıya alınabiliyordu. Gelecek olan güncellemeyle birlikte bu iki seçeneği birleştirecek olan uygulama, mesajları sessize alınan kişilerin durumlarını da gizleyecek. Durumlar, var olan ‘sona al’ seçeneğinden farklı olarak yeni özellikte tamamen gizlenecek.

Başlangıç Ekranı

Açılış ekranı özelliği ile uygulama yüklenirken açılan beyaz arka plan üzerinde WhatsApp logosu bulunacak. Facebook’ta hali hazırda var olan özellik, kardeş uygulaması WhatsApp’da da kendini gösterecek.

Bu dört temel özelliği içinde bulunduracak olan güncellemenin, yıl bitmeden uygulanacağı açıklandı.

Haber: Umut Cansu DUMLU