Gündem
Giriş Tarihi : 01-05-2020 17:14   Güncelleme : 01-05-2020 17:26

Vurguna bak. 6,7 Milyon TL

Türkiye’nin en önemli üretim merkezlerinden birisi olan Erciyes Anadolu Holding bünyesinde büyük bir vurgun yaşandığı tespit edildi. CEO Alpaslan Baki Ertekin herşeyi anlattı. İşadamı Fatih Çağlar Öcal’ın firmasının karıştığı bu olay ile ilgili evraklar alındı, adli işlem başlatılacak.

Vurguna bak. 6,7 Milyon TL

Kayseri iş ve spor dünyasının tanıdığı isimlerden birisi olan Fatih Çağlar Öcal’ın sahibi olduğu MCÇ Kayseri Kağıt San.Tic. Ltd.Şti isimli firmasının, hem Türkiye’nin hem de Kayseri’nin dev kuruluşu olan Erciyes Anadolu Holding bünyesindeki Boyteks ve Velteks’ten haksız kazanç elde ettiği ve bu durumun yapılan tespitler sonrasında ortaya çıktığı öğrenildi. Fatih Çağlar Öcal’ın Boyteks firmasından son 5 yıl içerisinde 6,7 milyon TL haksız kazanç sağladığı tespit edildi.

Ertekin doğruladı
Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, konu ile ilgili olarak haber merkezimize yaptığı açıklamasında “ne yazık ki yaşananlar doğru. 2016 yılında Boydaklar zamanında başlayıp bugüne kadar gelen bir süreç. Boyteks tedarikçisi olarak bizimle çalışmaya başlayan bu zat, ticaretini sürdürdüğü süreçte kantar pusulalarının kopyasını kullanarak Erciyes Anadolu Holding kasasından 6,7 milyon TL hakkı olmadığı halde para almış. Tabi bunu biz yıllar sonra tespit edebildik. Sistemin açığını bulmuş, iyi niyeti suiistimal etmiş ve böyle bir çirkinlik yaşanmış” dedi.

6,7 Milyon TL
Fatih Çağlar Öcal ile yıllarca süren ticaretten ötürü kendisine güven duyulduğunu hatta holding tarafından fabrikaya rahat girip çıkabilmesi için Giriş Kartı bile verildiğini söyleyen Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, “Kendisi ile 2016 yılından beri ticaret yapılmış. Fatih Çağlar Öcal’ın firması bize kanepe ve koltuk kumaşlarında kullanılan, rulo kâğıdının tedariğini sağlıyordu. Getirdiği ruloların faturası kesiliyor, parası hesabına yatıyormuş. Ancak 2 nüsha olan kantar fişlerinin birisini başka bir faturaya iliştirip, ikinci kez fatura kesmiş. Bu da muhasebeden geçmiş ve yıllarca ödeme yapılmış. 2016’dan bu yana önce küçük küçük yapmış, sonra verdiği malın yüzde 60’ı kadar fazla fatura kesmeye başlamış. Bu da 2016’dan bu yana 6,7 Milyon TL olmuş” dedi.

Olayın ortaya çıkması..
Bu olayı nasıl ortaya çıkardıklarını da anlatan Alpaslan Baki Ertekin, “Tabi Fatih Çağlar ve firması, büyük ciroların ve iş hacminin döndüğü Boyteks’te bunu resmen yutturmuş. Bizimkiler de uyumuş. Sonra bu işlemi Velteks firmamız üzerinde de yapmak istemiş. Tabiki Velteks küçük firma. Cirosu belli, mal kapasitesi belli. Daha kestiği ilk faturada olay patlak verdi. Allah işte! Boyteks ve Velteks şirket müdürleri, benden randevu alıp geldiler. Ciddi bir problem olduğunu söylediler. Tekstil kumaşlarının içerisine, her gün iki kere rulo koyan firmanın iki nüsha olan kantar fişlerini ayrı ayrı faturalandırdığını ifade ettiler. Yani 10 ton malzeme getirdiyse, 15 ton malzeme fatura etmiş. 1 ay içerisinde topladığı kantar fişlerini % 60’ını ikinci kez kullanarak muhasebeye vermiş. Bizim muhasebeyi uyutmuş. Durumun netliğini sordum. Geriye dönük araştırma yapıldığını ve rakamların net olduğunu ifade ettiler. Yaptığımız inceleme sonrasında 5 yılda 6,7 Milyon TL’lik bir vurgunu ortaya çıkardık. Bu olay benden önce başlamış ama benim zamanımda da devam etmiş. Bunun yenilir yutulur tarafı elbette yok. Ama bu olay, tamamen iyi niyeti suiistimal ve holdingteki minik bir açığı kullanmaktan ötürü yaşanmış. 41 tedarikçi firmamız var. 40’ın da elhamdülillah böyle bir hırsızlık olayı yok” açıklaması yaptı.

“Büyük ders..”
CEO Alpaslan Baki Ertekin, açıklamasında, “Fatih Çağlar denilen adam, bize 6,7 milyon TL zarar verdi ama paha biçilemeyecek derecede de ders verdi. Ne yaparsan yap, gözü kapalı güvenmeyeceksin. Muhasebe elemanlarını, kantarda görev yapan, depoda görev yapan herkes ile görüşüldü. İçeride bir işbirlikçisi olup olmadığını araştırdık. Ama açık söylüyorum. İşbirlikçisi yok. Sistemin küçük bir açığını kullanmış. En önemlisi de insanların kendisine olan güvenini suistimal ederek haksız kazanç sağlamanın peşine düşmüş Biz sistemde hiçbir defo olmadığını, 1 liralık su istimalin bile, en geç bir ay içerisinde ortaya çıkacağını düşünüyorduk. Sistemi alt üst ettik. 2015 yılına kadar gittik. Kalemden silgiye kadar, özellikle sarf malzemeleri faturalarla karşılaştırdık. Elhamdülillah 2. bir olay çıkmadı. Çıkmamış olması çıkmayacak anlamına gelmez. Sistemde bu zaaf varmış. Bu şahsın yaptığını Boyteks’te herhangi bir tedarikçi de, yapabilirmiş” cümleleri kurdu.

Adli süreç..
Rakamların ve vurgunun tespitinden sonra hemen şirket avukatlarına haber verdiklerini dile getiren Alpaslan Baki Ertekin, “İlk önce, şirketin zararı olan 6,7 milyonun tahsilatı için avukatları vasıtası ile çalışma başlatılmış. Fatih Çağlar Öcal’ı çağırıp konuştuk. Ben, Fatih denen adamı hayatımda hiç görmedim. Maçta filan tesadüfen belki görmüşümdür. Birkez de ziyaretimize gelmiş. Kalabalıkta hangisi bilmiyordum bile.  Kendisi, önce şaşırdı falan sonra muhasebeciden kaynaklanan bir hata olabileceğini ifade etti. Biz, kendisinden 6,7 milyonluk çek ve senet aldık. Bu çek ve senetleri icraya koyacağız. Coronavirüs nedeni ile icra ve haciz takipleri durdurulunca, şikayet ve icra takibi 15 Haziran’a kaldı. Cumhuriyet Savcılığına da suç duyurusunda bulunacağız” ifadelerinde bulundu.

Öcal kabul etmiyor..
Erciyes Anadolu Holding'e son 5 yılda 6,7 milyon Tl fazladan fatura kesip, tahsil ettiği iddiası ile suçlanan Fatih Çağlar Öcal, bu olayın tamamen bir yanlışlık içerdiğini, kendisinden değil muhasebe departmanında yaşanan bir yanlışlık olduğunu dile getiriyor.