Viscoran İlaç Sanayii A.Ş Şirketi sahibi kim? VisCoran Yönetim Kurulu Başkanı kimdir? VisCoran ilaç hisse borsa kimin? Öztürk Oran kimdir?

20210126-viscoran-sirketi-nerede-viscoran-yonetim-kurulu-baskani-kimdir-viscoran-kimin-335517-ecf7b996cb694856b8bd.jpg
Daha Fazla Göster

Kayseritempo.org – VisCoran İlaç Sanayii A.Ş Şirketi nerede? Viscoran İlaç Sanayii A.Ş Şirketi sahibi kim? VisCoran Yönetim Kurulu Başkanı kimdir? VisCoran ilaç hisse borsa kimin? Öztürk Oran kimdir? Çin’in Wuhan eyaletinde başlayan ve gün geçtikçe küresel bir salgın haline gelen Korona virüs’e karşı geliştirilen Rus aşısının Türkiye’de üretilebilmesi için, Rus şirket ile Türk İlaç sanayii şirketi  VisCoran anlaştı. Aşının uygulanmaya başlanması için Sağlık Bakanlığı onayını bekleniyor.

Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü “Sputnik V” tarafından geliştirilen Rus Gamala, koronavirüs (Covidien-19) adı verilen yeni bir tür aşı tedarikini Türkiye’de üretecek, Türk ortağı VisCoran İlaç Endüstrisi ile anlaşmaya vardı.

VisCoran nedir?

Korona virüs’e karşı geliştirilen Sputnık V aşısının Türkiye’de üretilebilmesi için anlaşma yapan Türk ilaç firmasıdır. Belarus, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Macaristan, Sırbistan, Bolivya, Cezayir, Filistin, Venezuella, Paraguay ve Türkmenistan’da da tescil edildiği bildirilmişti. Sputnık V aşının, Rusyadan sonra ilk uygulandığı yer Hindistan oldu. VisCoran ilaç sanayii A.Ş Yönetim Kurulu Başkanlığını Öztürk Oran yapmaktadır.

​RDIF ile yaptığı anlaşma doğrultusunda Viscoran ilaç şirketinin, gelecek birkaç ay içinde tesislerinde üretime başlayacağı kaydedildi. Ayrıca Türk şirketinin, üretim kapasitesini artırmak adına başka üreticiler ile ortaklık yapabileceği de belirtildi.

Konuyla ilgili olarak RDIF ile Viscoran tarafından yapılan ortak açıklama şu şekilde:

RDIF ve Viscoran İlaç, Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesi için anlaşmaya vardı

Moskova ve İstanbul 26 Nisan 2021 – Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF, Rusya Varlık Fonu) ve Türk Viscoran İlaç şirketi, koronavirüse karşı dünyada ilk tescil edilmiş aşı olan Sputnik V aşısının ülkede üretimi için işbirliği yapmaya karar verdi.

Viscoran İlaç, ürünün yerelleştirilmesi için gerekli çalışmaları yürütmüştür ve Türkiye’nin düzenleyici kurumlarından aşı iznini alır almaz Sputnik V’nin Rusya’dan tedarikine hemen başlayabilecektir. Şirket ayrıca önümüzdeki aylarda, ülkedeki çeşitli tesislerde üretime başlamayı hedeflemektedir.

Viscoran İlaç, RDIF ile olan sözleşmesinin bir parçası olarak, sektöründe lider diğer yerel farmasötik üreticileri ile ortaklık tesis etme konusuna destek sağlamaktadır. Teknoloji transferi şu anda CinnaGen İlaç şirketi ile sonuçlandırma aşamasındayken, genel kapasitenin artırılması için diğer iki üretim tesisi ile görüşmeler halen sürmektedir.

Sputnik V, toplamda 3 milyardan fazla nüfusa sahip 61 ülkede tescil edilmiştir. Sputnik V aşısı, 5 Aralık 2020 ile 31 Mart 2021 tarihleri arasında Rusya’da aşının her iki dozu ile aşılanmış olanlar arasında yapılan araştırmadan elde edilen koronavirüs enfeksiyon oranına ilişkin verilerin analizine göre %97.6 etkinlik göstermiştir.

Aşı, kanıtlanmış ve kapsamlı şekilde incelenmiş insan adenoviral vektörlerine dayanmaktadır ve aşılama sürecinde iki doz için iki farklı vektör kullanılmaktadır; böylece, her iki doz için de aynı uygulama mekanizmasını kullanan aşılardan daha uzun süre bağışıklık sağlamaktadır.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu CEO’su Kirill Dmitriev“Viscoran İlaç ile yapılan anlaşma, üretim kapasitemizi artırmayı ve Sputnik V tedarikini küresel olarak kolaylaştırmayı sağlıyor. Birçok Asya, Latin Amerika, Avrupa ve BDT ülkesinde önde gelen ilaç üreticileriyle anlaşmalara vardık ve bu ortaklıklar sayesinde güvenli ve etkili Rus aşısı 60’tan fazla ülkede insanlara sunulmuş olacak” dedi.

Viscoran İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran ise “Üretim sözleşmeleri, lisanslama süreçleri, depolama ve dağıtım konularına ek olarak, ürün üzerinde bazı klinik çalışmaların yürütülmesi de Sputnik V aşısı için Rusya ile işbirliğimizin bir parçasıdır. Bu konudaki çalışmalarımız da çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Uluslararası camiada konu olan bu kadar değerli bir ürüne katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Sputnik V aşısının pek çok avantajı vardır:

  • 5 Aralık 2020 ile 31 Mart 2021 tarihleri arasında Rusya’da Sputnik V’nin her iki dozuyla aşılanmış kişilerden toplanan koronavirüs enfeksiyon oranına ilişkin verilerin analizine göre Sputnik V’nin etkinliği %97.6’dır;
  • Sputnik V aşısı, soğuk algınlığına neden olan ve binlerce yıldır var olan kanıtlanmış ve kapsamlı şekilde incelenmiş insan adenoviral vektörleri platformuna dayanmaktadır.
  • Sputnik V, aşılama sürecinde iki doz için iki farklı vektör kullanır ve böylece, her iki doz için de aynı uygulama mekanizmasını kullanan aşılardan daha uzun süre bağışıklık sağlar.
  • Yirmi yıldan uzun süredir yapılan 250’den fazla klinik çalışma ile adenoviral aşıların güvenliği ve etkinliğinin yanı sıra bunların uzun vadeli olumsuz etkilerinin olmadığı kanıtlanmıştır.
  • Sputnik V’nin, +2+8C olan saklama sıcaklığı, ek bir soğuk zincir altyapısına yatırım yapmaya gerek kalmadan, geleneksel bir buzdolabında saklanabileceği anlamına gelir.
  • Doz başına 10$’dan düşük olan fiyatı, Sputnik V’yi dünya çapında uygun fiyatlı bir hale getirmektedir.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), saygın uluslararası finansal ve stratejik yatırımcıların yanı sıra başta Rusya’dakiler olmak üzere, öz sermaye ortak yatırımları yapmak amacıyla 2011 yılında kurulan Rusya varlık fonudur. RDIF, Rusya ekonomisine doğrudan yatırım için bir katalizör görevi görür. RDIF yönetim şirketi Moskova’dadır. RDIF hâlihazırda, toplamda 1.9 trilyon Ruble değerinde olan ve Rusya Federasyonu’nun %95’ini kapsayan 80’den fazla projenin yabancı ortaklarla başarılı bir şekilde ortaklaşa uygulanmasından edindiği bir tecrübeye sahiptir.

RDIF portföy şirketleri 800.000’den fazla kişiyi istihdam etmekte ve Rusya’nın GSYİH’sinin yüzde 6’sından fazlasına denk gelen gelir elde etmektedir. RDIF, 18’den fazla ülkenin önde gelen uluslararası ortak yatırımcıları ile toplamda 40 milyar dolardan fazla değere sahip stratejik ortaklıklar kurmuştur. Daha fazla bilgi www.rdif.ru adresinde bulunabilir.”

Öztürk Oran kimdir?

1956 yılında Kars’ta doğdu. Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyat Fakültesi mezunu olup, aynı zamanda Bankacılık ve Ticaret Hukuku Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsü Bütçe ve Standart Maliyetler bölümünden mezun olmuştur. Meslek hayatına 1974 yılında Bankada 3 yıl kâtip olarak başlayan Türkiye Vakfılar Bankasında memur olarak çalışmıştır.Türkiye Bankalar Birliği Eğitim Merkezi’nde Dış Ticaret, İngilizce, Muhasebe ve Banka Yöneticiliği eğitimini üstün başarıyla tamamlamıştır. 1989 -1990 yılları arasında İngiltere’de yabancı dil eğitimi almıştır. 2015 yılından bu yana Vakıf Katılım Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. 14 05.2018 tarihinde TOBB Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Orta derecede İngilizce bilmekte ve iki kız çocuğu babasıdır.

VisCoran nerede? 

Sputnik V aşısının Türkiye’de üretiminin yapılacağı yer henüz belli olmadı. Ancak İstanbul’da uygun bir merkezi olabileceği tahmin ediliyor.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!