Sağlık
Giriş Tarihi : 21-02-2021 11:49   Güncelleme : 21-02-2021 11:49

Vertigo Nedir? - Vertigo Hastalığına İyi gelen 12 Bitki 

Baş dönmesinin diğer bir adı vertigo, denge kaybı ve sersemlik hissi olarak tanımlanmaktadır. Peki bu hastalığının riskini hangi bitkiler ile aza indirmek mümkündür? İşte o bitkiler...

Vertigo Nedir? - Vertigo Hastalığına İyi gelen 12 Bitki 

Bir çok kişinin günlük hayatını etkileyen baş dönmesi diğer adıyla vertigo hastalığının tedavisi de hastalık kadar merak ediliyor. Vertigo tedavisi, iç kulakta yer alan kristallerin yer değiştirmesi ile meydana gelmektedir. Kişilerde stres, travma, psikolojik sorunlar veya altta yatan bir hastalığa bağlı olarak daha çok gelişir. Özellikle hareket ederken, eğilip kalkarken ya da hızlı hareket edildiği zamanlarda bu durum ortaya çıkmaktadır.

VERTİGO HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Zihinsel karışıklık, denge bozukluları ve muhakeme bozukluğu sonucunda baş dönmesi (vertigo) yaşayan kişi yürürken zorlanabilir, mide bulantısı yaşayabilir, korku ve endişeyle karşı karşıya kalabilir. Öte yandan daha önce baş dönmesi (vertigo) sorunu ile karşılaşmadıysanız, ve aniden baş dönmesi yaşamaya başladıysanız ve uzun süredir düzelmediyse mutlaka en kısa süre içinde bir hekime başvurunuz. Baş dönmesi (vertigo) hastalığı kendi başına bir belirti olduğundan dolayı baş dönmesine bağlı belirtiler bulunmaz. Fakat vertigo hastalığının altında yatan sebeplere bağlı olarak gelişen belirtileri ise şu şekildedir.

*Tansiyon düşmesi
*Şiddetli ataklar
*Kulakta basınç hissi
*Kuvvet kaybı
*Görme bozukluğu
*Mide bulantısı
*Göz kararması
*Kulak çınlaması
*Vücut dengesizliği
*Karar verme yetisinde bozukluk 

VERTİGO HASTALIĞINA İYİ GELEN BİTKİLER:
*KİŞNİŞ: Vertigo hastaları bir litre su ile kaynatılan kişniş bitkisini süzdükten sonra günlük en az bir bardak içmelidirler.
*ÇÖREKOTU: Vücuda bir çok faydası olan çörekotunun bir tatlı kaşığı şekilde ayarlanmalı ve ayarlanan çörek otunun dövülerek bir kaşık balla karıştırılıp tüketilmesi gerekmektedir.
*CİVANPERÇEMİ: Özellikle kadın hastalıklarında kullanılan civanperçeminin bir bardak kaynamış suya bir çay kaşığı ilave edilerek demlenmesi ve tüketilmesi önerilir. 
*ANASON: Dinlendirici ve yatıştırıcı özelliğe sahip olan Anason kaynamış bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı eklenerek demlenmesi sağlanarak tüketilebilir.
*ISIRGAN OTU: Günümüzde pek çok ilacın yapısında bulunan ısırgan otu vertigo hastalığına da iyi gelmektedir. Yapısındaki vitamin ve mineraller sayesinde iyi bir vertigo hastalığı savaşçısıdır. Bir bardak kaynar su ile demlenen Isırgan Otunun içilmesi de vertigo hastalığına fayda sağlayacaktır.
*SARI BALLIBABA: Bir bardak kaynatılmış suyla demlenen Sarı Ballıbaba otunun günlük tüketilmesi önerilir.
*ZENCEFİL: Çinli denizciler tarafından deniz tutmasına karşı çiğnenerek tüketilen Zencefilin vertigo hastalığına da iyi geldiği modern tıp ile birlikte ortaya çıkmıştır. Zencefil bitkisi ile hazırlanan çayın tüketilmesi ile vertigo şikayetlerini azaltmaktadır. Aynı zamanda limonataya 1 tane taze zencefil katarak aynı faydalardan yararlanabilirsiniz.
*ALIÇ: Yapısında çok güçlü antioksidanlar barındıran Alıç bitkisi, sinirsel rahatsızlıklar başta olmak üzere bir çok soruna karşı etkilidir ve oldukça faydalıdır. Alıç bitkisini kullanmak için yapılması gerek 1 çay kaşığı kadar alıç yaprağını ve çiçek karışımını 1 bardak kaynamış suya ekleyerek 1 dakika kadar bekledikten sonra tüketilmesidir.

Öte yandan vertigo hastalığına iyi gelen diğer bitkiler ise, Rezene, Ginko, Nane ve Ökse otudur.