06 NİSAN 2020 Pazartesi 17:03
Advert
Medya
Giriş Tarihi : 10-01-2020 17:16   Güncelleme : 10-01-2020 17:51

Veli Altınkaya da Dijital Gazetecilik dedi

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti başkanı veli Altınkaya, basın sektörünün dijital dünyaya kaydığını ifade ederek, Dijital devrim karşısında direnebilmenin çok zor olduğunu anlattı.

Veli Altınkaya da Dijital Gazetecilik dedi

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, kentte çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler, Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı. Daha sonra saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden etkinlikler, cemiyette verilen kokteyl ile devam etti.

"Sıkıntı çok"
Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, il ve ülke genelinde basın sektörünün birçok sıkıntı yaşadığını ifade ederek, sıkıntıların çözümü noktasında çalışmaların devam ettiğini söyledi. Altınkaya; "Bugün geldiğimiz noktada Türk basını hem yerelde hem yaygın manada çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya. Türkiye’nin 2018’in Ağustos’unda yaşadığı ekonomik daralmadan bu zamana kadar geçen 15 aylık süre içerisinde ülke genelinde 200’e yakın gazete ve televizyon kapandı. Yaklaşık 10 bin tane meslektaşımız işsiz kaldı. Bunlar çok büyük bir rakam. Türkiye’de işsizlik ortalaması yüzde 14-15 iken bizim basın sektöründe işsizlik oranı neredeyse yüzde 30’ları aşıyor. 10 bin tane fiilen gazetecilik yapan arkadaşımızın son 15 ayda işsiz kaldığı bu süreçte iletişim fakültesinden mezun olan arkadaşlarımızın iş bulabilmeleri çok daha zor. 1961’de çıkan yasayla bize yıpranma hakkı verildi tıpkı polislerimiz, itfaiyeciler gibi. Fakat 2008’deki bir düzenlemeyle bu hakkımız tekrar elimizden geri alındı. Sonra yaptığımız girişimlerle bu hakkın bir bölümünü 2012 yılında yapılan torba yasayla geri aldık. Ama o hakkın yüzde 50’si parlamento tarafından gasp edilmiştir. Bugün sıkıntılı işlerde çalışan arkadaşlarımız 20 yılda emekli oluyorlar, bizim arkadaşlarımız 22 buçuk yıla çalıştı. Bunun düzenlenmesi gerekiyor, dosyalarımızı verdik" ifadelerini kullandı.

"Dijital Devrim"
Türkiye ve dünyanın dijital devrimle karşı karşıya kaldığını ve bu nedenle geleneksel medyanın ayakta kalabilmesinin zor olduğunu vurgulayan Altınkaya "Türkiye, dünya dijital bir devrimle karşı karşıya. Dijital devrime karşı geleneksel medyanın ayakta kalabilmesi çok zor. Onun için gazetelerin, televizyonların dijital dönüşüme mutlaka ayak uydurması lazım. Onun için bizim dijital devrim karşısında direnebilmemiz çok zor. Buna doğru yavaş yavaş dönüşüme ayak uydurmamız lazım. Gazeteciler için söylüyorum, bülten haberciliğinden uzak durmamız lazım. Dayanışma, birlik ve beraberlik içerisinde olmamız lazım. Bizim sektördeki rekabet maalesef diğer sektörlere baktığımızda çok acımasız. Kayseri özelinde gazetelerimiz çok zor durumda. Bu gazetelerin mutlaka birleşmesi lazım. Resmi ilan alan gazeteler için söylüyorum, Kayseri’deki gazeteler birleşmediği sürece Allah korusun önümüzdeki yıllarda çok daha büyük mali sıkıntılarla karşı karşıya kalacaklar. Dolayısıyla çalışan genç arkadaşlarımız maaşları dahil birçok haklarını alabilmekte ciddi manada zorlanacaklar. Onun için birleşme konusunu yeniden müzakere etmemizin zamanının gelip geçtiğini düşünüyorum" dedi.Vali, destek istedi
Vali Şehmus Günaydın da gazetecilik mesleğinin önemine dikkat çekerek; “Ülkemiz ve yaşadığımız yerlerin sorunlarını doğru tespit etmek çok önemli. Eğer siz bir sorunu doğru tespit edemezseniz o sorunu çözemezsiniz. Toplumda var olan sorunları çözme adına da herkesin doğru işler yapması lazım. Bu tespitlerin yapılmasında da gazeteci arkadaşlarımızın bize desteği son derece önemli. Görev yaptığım yerlerdeki birçok olayda gazeteci arkadaşlarımın yerinde tespitleriyle çok güzel işler yaptık. Aynı zamanda toplumda yaşayan insanlarımızın bireysel sorunlarının çözümünde de ciddi katkıları oluyor. Bazen gündeme getirdiğiniz ihtiyaç sahibi bir vatandaşımızın sorununu çözüyoruz, hastalığına çare bulmak için destek veriyoruz. Bunlara katkı ve destek veriyorsunuz, bunun için de sizlere teşekkür ediyorum. Elbette ki kamuoyunun olayları doğru ve objektif bir şekilde öğrenmesi çok önemli. Eğer demokrasinin sağlıklı bir şekilde işlemesini istiyorsak bilgilendirmeyi de sağlıklı bir şekilde yapmak zorundayız. Bunun için de gazeteci arkadaşlarımıza önemli görevler düşüyor. Kamuoyunun bilgilendirilmesi için de yapmış olduğunuz çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.
Kayseri’de kurum, kuruluş, STK’lar ile birlikte uyum içerisinde çalıştıklarını ve bu uyumun sonunda güzel çalışmalara imza atıldığını belirten Vali Günaydın; "Kayserimizde uyum kültürü ile hareket ettiğimizde faydalı işler görüyoruz. Kayserimizin çok başarılı hikayeleri var. Ülkemizin birçok olayında ilklere ev sahipliği yapmış Kayserimizin potansiyelini hep beraber değerlendirerek hem Kayserimize hem ülkemize inşallah hayırlı sonuçlar elde etmeyi düşünüyoruz. Bu katkıyı da verdiğiniz için teşekkür ediyoruz. 2019 yılında da yine sizlerle beraber birçok ilke imza attık. Özellikle büyükşehir belediyemiz ve belediyelerimizle beraber turizmin Kayseri ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacak şekilde gündeme gelebilmesi için bir takım çalışmalar yaptık. Bu çalışmaları da süratle devam ediyoruz. Aynı zamanda sanayi ve tarımımızın gelişmesi için de hem çalışma arkadaşlarımızla hem sivil toplum örgütlerimizle ve sizlerle beraber aynı anlayışla çalışıyoruz. Kayserimiz için yapılan her çalışmada sizlerin desteğini bekliyoruz" dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da konuşmasında 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak çalışmalarında başarılar diledi.
Etkinliklere Vali Günaydın’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, siyasi parti temsilcileri ve gazeteciler katıldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA