Sağlık
Giriş Tarihi : 22-08-2020 10:13   Güncelleme : 22-08-2020 10:13

Vazektomi nedir

Erkeklere uygulanan vazektomi nedir, nasıl yapılır, bir erkeğin yaşamında ne gibi değişikliler olur, tüm detaylar haberimizde..

Vazektomi nedir

İstenmeyen gebelikten kurtulma yöntemlerinden biri olan ve sadece erkeklere uygulanan vazektomi, son dönemde oldukça popüler hale geldi. Cerrahi bir işlem olan vazektomi sadece erkeklere uygulanmaktadır.

Vazektomi nedir
İleride çocuk sahibi olmak istemediğinden emin, ailesini tamamlamış diğer doğum kontrol yöntemlerini denemiş fakat istediği sonucu alamamış erkeklere uygulanan vazektomi iyi bir aile planlaması yöntemidir. Geri dönüşü çok zor olan vazektomi işlemi için öncelikle iyice düşünüp taşınmak, danışmanlık hizmeti almak, bilinçli olarak karar vermek gerekir ve rıza formu her iki eş tarafından imzalanmalıdır. Çok basit bir işlem olarak görülen vazektomi, bir erkeğin sperm hücrelerinin testislerden depolandıkları bölgelere geçişin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak engellenmesidir.

Vazektomi nasıl uygulanır
Vazektomi için lokal anestezi yapılmakla beraber, ancak hastanın durumu gerektirirse genel anestezi de uygulanabilir. Daha sonra her iki bölgeden kesi yapılarak meni kanalları bulunur ve kesilerek, ucu yakılır. Tamamen hastaya bağlı olan bazı durumlarda sperm kanalının bir kısmı dışarı çıkarılır. İşlem tamamlandıktan sonra kesilen yer kapatılır ve dikiş atılır. Hasta 1 gün içinde taburcu olabilir, ve 1 hafta sonra ürolog kontrolüne gelmesi gerekir. İşlem yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir.

Cinsel yaşamda neler yaşanır
Vazektomi işleminden sonra cinsel hayatınızda hiçbir değişiklik olmaz. Sertleşme ve boşalma yine aynı şekilde gerçekleşir, birlikte olunan kişi hamile kalmaz. 3 ay geçtikten sonra korunma başlar, bu süreden sonra sperm tahlili yapılmalı ve tahlillerde sperm çıkmazsa korumanın başladığı anlaşılır. 3 aylık bekleme sürenizde mutlaka cinsel ilişki sırasında kesinlikle korunmak gerekir. Yapılan sperm testinde sperm tespit edilmişse dahi 1 ay sonra bu testin tekrar edilmesi gerekir.