Gündem
Giriş Tarihi : 03-05-2020 17:06   Güncelleme : 03-05-2020 17:15

Valilik açıkladı. Yasak uzatıldı

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın açıkladı. Coronavirüs salgınından ötürü alınan yasak kararı 1 gün daha uzadı.

Valilik açıkladı. Yasak uzatıldı

Covid19 virüs salgınından ötürü İçişleri Bakanlığı'nın 18 Nisan 2020 günü aldığı şehirlerarası dolaşım yasağı, 1 gün daha uzatıldı. Bu gece sona erecek olan yasak, yeni bir genelge ile 24 saat daha uzatıldı. Sürenin daha uzun olup olmayacağı ise yarın gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu toplantısında netlik kazanacak.

Vali açıkladı
Konuyla ilgili açıklama yapan Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, "Tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısını tüm dünyada hızlı şekilde yükselten Koronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati önemi haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ile tedavi gereksinimi artacak; vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riskini yükselterek toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır. Belirtilen kapsamda, İçişleri Bakanlığı’nın 18.04.2020 tarih ve 7007 sayılı Genelgesi doğrultusunda ; sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamak için ilimizden kara ve hava yoluyla yapılacak tüm giriş ve çıkışların sınırlaması/yasaklamasının 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24.00'den itibaren 15 günlük süre için geçici olarak devamına yönelik ilgi genel emrimizde yer alan sürenin bitim tarihi, 3 Mayıs 2020 Pazar günü saat 24.00 olarak belirlenmiş olmakla birlikte, İçişleri Bakanlığı’nın 3 Mayıs 2020 tarih ve 7494 sayılı genelgesi doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında konunun yeniden değerlendirileceği belirtildiğinden herhangi bir boşluk oluşmaması için, İlimizden kara ve hava yoluyla yapılacak tüm giriş ve çıkışların sınırlaması/yasaklamasının 4 Mayıs 2020 Pazartesi günü, saat 24.00’a kadar uzatılmasına 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 11/C maddesi gereğince karar verilmiştir" dedi.

Ceza var
Vali Günaydın açıklamasında "İlimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca ilimizde kalmaları esastır. İlimize giriş çıkış kısıtlamasına yönelik olarak yayımlanan Valiliğimizin ilgi genel emri ile diğer genel emirlerde belirlenen tüm istisnalar 4 Mayıs Pazartesi günü saat 24:00'e kadar geçerli olacaktır. Karara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanununun ilgili ilgili hükümleri ve Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacaktır" açıklamasında bulundu.