Gündem
Giriş Tarihi : 17-09-2020 12:11   Güncelleme : 17-09-2020 13:12

Vaka sayılarının artış nedeni

Kayseri son dakika koronavirüs haberi. Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, son günlerde vaka sayısının neden arttığını tespit ettiklerini söyledi.

Vaka sayılarının artış nedeni

Son günlerde günün periyodik saatlerinde sokağa inerek vatandaşların Koronavirüs tedbirlerine uyup uymadığını kontrol eden, vatandaşları Covid19 salgınına karşı uyaran Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, vaka sayılarının neden arttığına dair açıklama yaptı. Vali Şehmus Günaydın, vaka ve ölüm sayılarının artmaması için kurallara harfiyen riayet edilmesi gerektiğini de söyledi.

"İsimleri gizlemeyin"
Kayseri'nin Kocasinan ilçesi Sahabiye mahallesi sınırlarında gerçekleştirilen denetimler sonrasında açıklama yapan Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, "Vaka artışlarının en riskli alanlarını arkadaşlarımız çalışarak tespit ediyorlar. Risk kaynağımızın en büyüklerinden bir tanesi maalesef Kurban Bayramından sonra yapılan yoğun düğünlerdi. Şuanda ortaya çıkan vaka artışı tablosunun en büyük nedeni Kurban Bayramı’ndan sonra yapılan düğünlerdir. Biliyorsunuz gurbetçilerimiz geldi. Burada düğünler yapılırken sosyal mesafe ve maske kurallarına riayet edilmediği için bu düğünler, o hareketlilik ve aile içi hareketlilik maalesef önemli nedenlerden bir tanesi. Bizler çok güzel tabloları hep beraber yakaladık. Kayserililerin de desteği ile geçen aylarda tablomuz çok iyiydi ama maalesef son 1 ayda bu tablonun buraya gelmesinin nedenlerinden bir tanesi de; bundan 1 ay önce bizim tespit ettiğimiz her bir pozitif vaka 7 tane temaslı ismi veriyordu. Maalesef son 1 aydır pozitif vaka olan vatandaşlarımızın verdiği temaslı sayısı sadece 3. Orada ismini vermediğiniz 4 tane temaslınız bu virüsü taşıdığınız takdirde bunun 3-4 gün boyunca vatandaşların ve akrabalarının arasında gezdiğini düşündüğünüz zaman bunun ne kadar büyük bir vaka artışında neden olacağını sanırım benim ifade etmeme gerek yok. Eğer bir pozitifi tespit etmediğiniz zaman 3-4 gün vatandaşın içinde gezmesini engelleyemezseniz maalesef bunun vaka artışlarına çok ciddi katkısı var. Bunun için özellikle vatandaşlarımızdan istirham ediyorum. Lütfen filyasyon ekiplerine temaslı sayısını doğru verin" dedi.

Sıkı denetim
Vali Şehmus GünaydınŞimdiye kadar KYK yurtlarına 4 tane pozitif vakayı yerleştirdik. Bizim bu konudaki denetimlerimiz çok yoğun. Günde yaklaşık 5-6 bin tane temaslı insanımızı evinde ziyaret ediyoruz. Bu temaslıların dışarı çıkmaması için emniyetimiz, jandarmamız ve muhtar arkadaşlarımız olağanüstü çaba gösteriyorlar" açıklamalarında bulundu.