Sağlık
Giriş Tarihi : 23-02-2020 16:51

Vajinal Mantar belirtiler ve tedavisi

Erişkin kadınlarda görülen Vajinal mantar enfeksiyonu nasıl belirti gösterir. Vajinal mantar yapan durumlar ve ilaçlar neler. Vajinal mantar tedavisi için neler yapılmalı.

Vajinal Mantar belirtiler ve tedavisi

Erişkin kadınların yaklaşık %75’i yaşamları boyunca herhangi bir dönemde mutlaka mantar enfeksiyonu geçirmektedir. Gebelik, antibiyotik kullanımı gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bu durum kolayca tedavi edilebilir. Bunun yanında yaşanan kronik vajinal mantar enfeksiyonu ile cinsel ya da psikolojik sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Cinsel temaslarda da vajinal mantar oluşumu sıklıkla görülebilir.

Neden Olan Durumlar
Antibiyotikler: Vajinanın dengesini bozarak enfeksiyon oluşumu için gerekli ortamı yaratan antibiyotikler sıkça kullanılmamalıdır.
Gebelik: Gebelik döneminin son 3 ayında hücresel bağışıklıkların azalmasıyla beraber vajinal glikojen madde artışı görüşür ve beraberinde enfeksiyon kapma durumu oluşur. 
Şeker Hastalığı: Vücuttaki kan şeker oranının dengesiz olarak geliştiği durumlarda vajinal salgılarda da şeker düzeyi artar ve mantar oluşumu kaçınılmaz olur.
Doğum Kontrol Hapları: Aslında yapılan araştırmalar doğum kontrol haplarının vajinal mantar oluşumunda etkisinin olmadığını gösterse de, doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.
Naylon giysiler: Kilolu kadınların tercihi naylon kıyafet ve çamaşırlar genital bölgede nem artışına sebep olduğundan dolayı mantar hücrelerini harekete geçirerek, vajinal mantarların oluşumunda etkin bir rol oynamaktadır.

Tedavisi
Vajinal mantar tedavisinde ağızdan alınan tabletler, bölgeye yapılan uygulamalar ve ilâçlar etkili olmakla beraber başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Hastalığın erken teşhisinde sadece tablet kullanımı ile de tedavi edilebilmektedir. Günümüzde sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler, insanları bıçak altına yatmaktan kurtarabilmektedir. Kıyafet kullanımının öneminden bahsetmiştik. Tercih edilen çamaşırların pamuklu olması ve kaynatılarak temizlenmesi, dar giysilerden kaçınılması gibi durumlar bir tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. İlâç tedavisini tekrar ele alacak olursak, 7-14 gün arasında doktor tavsiyesiyle beraber verilen ilâçların düzenli kullanımı şarttır. 

Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Günümüzde artık her rahatsızlığa karşı bitkisel çözüm yolları denenmektedir ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Vajinal mantar tedavisinde de uygulanacak birçok bitkisel tedavi yöntemi bulunuyor. Bunların başında vajen bölgesine günde bir defa bal sürerek masaj yapılması geliyor. Ayrıca evinizde kendi mayaladığınız yoğurtların ilgili bölgeye uygulanması, virüs ve bakterilerin kolayca yok olmasını sağlayarak, vajinal mantar oluşumuna karşı savunma mekanizması oluşturabiliyor. Şaşıracaksınız ama, duş esnasında banyo suyuna adaçayı ve kekik çayı karıştırarak yapacağınız karışımla, vajen bölgede oluşabilecek mantarları engelleyebilirsiniz.