Gündem
Giriş Tarihi : 22-08-2020 12:20   Güncelleme : 22-08-2020 12:20

Vahşi cinayeti böyle planlamışlar

Kayseri'de yüklü miktarda para karşılığında öldürülen iş adamının cinayetinin ardındaki ayrıntılar ortaya çıktı.

Vahşi cinayeti böyle planlamışlar

Kayseri'de 3 milyon Euro karşılığında öldürülen iş insanı Orhan Adıbelli'nin katil zanlısı olarak 4 kişinin tutuklanması üzerine cinayetin detayları ortaya çıktı. 

4 Ağustos'ta Kocasinan İlçesi Mimarsinan Mahallesi Tarsus sokakta meydana gelen olayda Orhan Adıbelli'ye kimliği belirsiz bir kişi ofisinde ateş ederek kaçtı. Orhan Adıbelli'ye 3 kurşun isabet etti. Adıbelli kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, polis olayla ilgili soruşturma başlattı. Polis ekipleri 750 saatlik güvenlik kamera görüntüsünü inceleyerek, 250 kişi ile görüşerek katil zanlısının Emrah Yıldırım olduğunu belirleyerek, Gaziantep'de olduğunu tespit etti. Kaçmaya çalışan katil zanlısı Yıldırım polis ekiplerinin kovalamacası sonucunda yakalanarak Kayseri'ye getirildi ve çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı. 

Kayseri’nin Mimarsinan Mahallesi Tarsus Caddesi’ndeki ofisin bahçesinde oturan Orhan Adıbelli, şapkalı ve maskeli bir kişi tarafından kurşunlanarak öldürüldü.Olay sonrasında Kayseri Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri tarafından zanlının tespit edilmesi ve yakalanması için çalışma yapıldı. Titizlikle yürütülen çalışma sonrası Gaziantep'de tespit edilen Emrah Yıldırım yakalanarak Kayseri'ye getirildi. Savcılık ifadesinde suçunu itiraf eden Yıldırım cinayeti para karşılığı işlediğini itiraf etti. 

19 Ekim 2019'da 'kasten adam öldürmeye teşebbüs' suçundan tahliye edilen Yıldırım İstanbul'da Murat isimli bir kişi ile görüştüğünü tetikçilik işi için 2 milyon Euro vereceğini söylemesi üzerine işi kabul ettiğini söyledi. Ardından Sadık M. ile görüştüğünü belirten Emrah Yıldırım, ""Bana 45'lik fişek atan tabanca ile cep telefonu verdiler. Silahın ağır olduğunu söylemem üzerine, ismini bilmediğim bir köye giderek iki şarjör atış talimi yaptım. 150 bin TL'yi peşin olarak aldım. Kayseri'ye giderek Talas'ta bir ev kiraladım. Ben ayrıca keşif yaparken Orhan Adıbelli'nin oğlunun evinin sitesinde bir ev tuttum. 2 hafta kaldım, amacım Orhan Adıbelli'nin bu siteye gidip gelmediğini takip etmekti. Daha sonra gece gündüz sürekli takip ettik" ifadelerini kullandı. 

Olay günü alışveriş merkezinden şapka ve maske aldığını belirten Yıldırım bir büfede oturduğunu belirterek, "6 kişinin oturduğu yere doğru gittim, silahı elime aldım, 'bana o silah ne' dediklerinde 'ağabeye geldim' diyerek Orhan Adıbelli'yi hedef alıp, 5 el sıktım. 3'ünün isabet aldığını gördüm. Çizgili gömleğimi, şapkamı ve maskemi çöp tenekesine atarak, bir taksiye binip sakin bir şekilde Talas'a gittim. Sadık M., Talas'ta saklanmamı söyledi. Rezidanslarda saklandım, sonra Maraş iline, oradan da Antep'e gittim" dedi. Para karşılığı Orhan Adıbelli'yi öldürdüğünü itiraf eden Yıldırım, "Orhan Adıbelli'yi öldürmem karşılığında 2 milyon euroya anlaştım ama 200 bin TL vermişlerdir. Ben bu olayı para karşılığı yaptım" ifadelerini kullandı. 

Yıldırım'ın ifadesi doğrultusunda cinayete karıştıkları ve azmettirdikleri iddia edilen şüpheliler, Sadık Mert, Müslüm Polat ve Doğan Kılıç da çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. İş insanı Orhan Adıbelli'nin öldürülmesiyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen M.E. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.