Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hanım Kimdir, Kaç Yaşındadır? Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun Sezin Akbaşoğulları Kim, Oynadığı diziler!

20210118-uyanis-buyuk-selcuklu-zubeyde-hanim-kimdir-kac-yasindadir-uyanis-buyuk-selcuklu-zubeyde-hat-157452f7e1d8a7e2c092.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TRT 1 ekranlarında Pazartesi akşamları yayınlanan ‘’Uyanış: Büyük Selçuklu’’ izleyenler tarafından merak ediliyor. Selçuklu dönemini ekrana yansıtan Uyanış Büyük Selçuklu, başarılı oyuncu kadrosu ve hikayesiyle ilgi çekmeyi başarıyor. Dizinin geçtiği tarihi mekanları araştıran izleyiciler oyuncu kadrosunu da merak ediyor. Dizide dikkat çeken karakter Zübeyde hanım araştırılmaya başlandı. Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hanım Kimdir, Kaç Yaşındadır? Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun Sezin Akbaşoğulları Kim, Oynadığı diziler!

Pazartesi akşamları TRT 1 ekranlarında yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi Türk televizyon tarihinin en uzun savaş sahnesi ve prodüksiyon detaylarıyla eşsiz bir medeniyeti anlatıyor. ‘’Uyanış: Büyük Selçuklu’’ dizisi izleyicilerin ilgi odağı haline gelmeye devam ediyor. Selçuklu dönemini ekrana taşıyan Uyanış, tarihsel mekan ve hikayesi ile dikkat çekmeyi başardı. Melikşah döneminde geçen Uyanış, o dönemde devletin lideri ve Sencer isminde sır dolu bir oğlu var ve hikaye buradan başlıyor. Bu sırrın ne zaman açığa çıkacağının hikayesi anlatılırken, aynı zamanda Sencer’in Melikşah’ın emriyle hem Batıni hem de Bizans ile savaşı izleniyor. “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizisinin yapımcısı ve genel yönetmeni Emre Konuk’un ‘’Büyük Selçuklu, kılıçla fethettikleri yerleri kalemle ihya ediyor. Onların en büyük özelliği bu. Büyük Selçuklu’ya sırtımızı çeviremezdik.” gibi sözlerle ifade ettiği diziyi başarılı oyuncu kadrosuyla da reyting sıralamalarında üst sıralara koymayı başarıyor.

Başarılı oyuncu kadrosu arasında Buğra Gülsoy, Gürkan Uygun, Hatice Şendil, Leyla Lydia Tuğutlu, Ekin Koç gibi isimler bulunuyor. Bu başarılı isimler arasında dikkat çeken karakter Zübeyde Hanım’ın gerçekte kim olduğu araştırılmaya başlandı.

Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hanım Kimdir?
Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hanım, Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ın eşidir. 1081 yılında Berkyaruk’u dünyaya getirdi. Oğlu Berkyaruk Selçuklu Sultanı olunca bir süre sonra kayınbiraderi Tacüddevle Tutuş isyan etti. Berkyaruk’un isyanı bastırıp amcasını öldürmesi üzerine annesini yanına getirmek istedi ancak veziri Müeyyidülmülk buna karşı çıktı. Zübeyde Hatun, Müeyyidülmülk’ün karşı çıktığını öğrenince Fahrülmülk’ün de kışkırtmalarıyla vezire kin beslemeye başladı. Bu durum neticesinde Müeyyidülmülk azledilerek yerine kardeşi Fahrülmülk vezirliğe getirildi. Vezirlikten azledilen Fahrülmülk’ün Zübeyde Hatun’a karşı intikam duyguları kabardı. Müeyyidülmülk’ün teşvikiyle isyan edip sultanlığını ilan Muhammed Tapar Müeyyidülmül’ü vezirliğe getirdi. Muhammed Tapar, Rey şehrine geldiğinde Zübeyde Hatun’da oradaydı. Müeyyidülmül Zübeyde Hatun’u önce hapsetti ardından da öldürttü.

Sezin Akbaşoğulları Kimdir?
Uyanış: Büyük Selçuklu’da Zübeyde Hanım karakterine hayat veren oyuncu Sezin Akbaşoğulları oluyor. İzmir’de 22 Nisan 1981 yılında dünyaya gelen başarılı oyuncu, İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra, 2003 yılında Ankara Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Sahneye ilk kez lise döneminde oynadığı Yine Başladılar isimli oyun ile çıkan Akbaşoğulları kamera karşısına ise ilk kez Bizim Evin Halleri ile geçti. 2005 yılında Beyaz Gelincik dizisi ile asıl çıkışını yapmıştır. Sır Gibi, Ah Kalbim, Küstüm Çiçeği, Sen de Gitme, Ah Neriman, Racon, Hatırla Gönül ve Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, Ufak Tefek Cinayetler, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku gibi dizilerde rol almıştır.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!