Medya
Giriş Tarihi : 25-01-2021 23:52   Güncelleme : 25-01-2021 23:52

Uyanış Büyük Selçuklu Melikşah ölecek mi? Uyanış Melikşah tarihte ne zaman öldü, ölüyor mu? Buğra Gülsoy diziden ayrılıyor mu?

Uyanış Büyük Selçuklu Melikşah ölecek mi? Uyanış Melikşah tarihte ne zaman öldü, ölüyor mu? Buğra Gülsoy diziden ayrılıyor mu?

Kayseritempo.org - Uyanış Büyük Selçuklu Melikşah ölecek mi? Uyanış Melikşah tarihte ne zaman öldü, ölüyor mu? Buğra Gülsoy diziden ayrılıyor mu? 25 Ocak 2021 Uyanış Büyük Selçuklu'da Sultan Melikşah zehirleniyor ve bir ok tarafından yaralanıyor. Bunun üzerine dizinin takipçileri ise Melikşah'ın ölüp ölmediğini merakla raştırmaya devam ediyor. Uyanış Selçuklu Meliktaş tarihte ne zaman öldü ve kim zehirledi? Melikşah olarak bilinen Sultan Melikşah, 1072 ile 1092 yılları arasında tahta çıktı. Hükümdarlığının ilk yıllarında iki kez isyan eden ve Sultan Alparslan döneminde affedilen amcası Kavurt yeniden isyan etti. Bu isyan bastırıldı ve Kavurt yayının ışınıyla boğularak idam edildi. Karahanlılar diyarına yürüyen Melikşâh, Semerakant'a kadar bölgeyi ele geçirdi.

Her iki hanedan arasında akrabalık kuruldu. Gazneliler de aynı kaderle karşı karşıya kaldılar ve Melikşah'ın yüksek egemenliğini kabul etmek zorunda kaldılar. Kutlamış'ın oğlu Süleyman Şah'ı Anadolu'ya gönderip bu memlekete hükümdar tayin etti. Kutlamış-oğlu Süleyman Şâh kısa sürede tüm Anadolu'yu ele geçirdi. Başkent İzmit olmak üzere Anadolu Selçuklu Hanedanlığı'nın (1077) temellerini attı. Selçuklu İmparatorluğu en geniş sınırlarına Melikşâh döneminde ulaştı. Doğudaki Şeyhun Nehri ve Tanrı Dağları'ndan batıda Akdeniz ve Boğazlara, kuzeyde Kafkas Dağları'ndan güneyde Hint Denizi'ne ulaşıldı. Melikşâh döneminin en önemli iç olaylarından biri de Hasan Sabbah'ın liderliğini yaptığı Batınî hareketidir.

Uyanış Melikşah tarihte ne zaman öldü, ölüyor mu? 

Hasan Sabbah, Alamut Kalesi'nde yalancı cennetiyle bir tarikat kurmuş ve mezhebine mensup fedayilerle birçok Türk ve Müslüman ileri gelenine suikast düzenlemeye başlamıştır. Saltanatının son yıllarında Batınîler ile uğraşan Sultan Melikşâh, 38 yaşında iken zehirlenerek öldü.

Sultan Melikşâh'ın ölümünden kısa bir süre sonra Vezir Nizam'ül-Mülk, Batınîs tarafından öldürüldü. 5 yaşındaki oğlu Mahmud, Melikşâh'dan sonra tahta çıkmasına rağmen Berkyaruk onu tanımadı.