Uyanış Büyük Selçuklu Melik Tapar Nasıl Öldü? Melik Tapar dizide ne zaman ölecek? Melik Tapar tarihte neler yaptı? Melik Tapar Öldü mü?

featured

Uyanış Büyük Selçuklu Melik Tapar Nasıl Öldü? Melik Tapar dizide ne zaman ölecek? Melik Tapar tarihte neler yaptı? Melik Tapar Öldü mü?

Kayseritempo.org – Uyanış Büyük Selçuklu Melik Tapar Nasıl Öldü? Melik Tapar dizide ne zaman ölecek? Melik Tapar tarihte neler yaptı? Ekranların sevilerek izlenilen Uyanış:Büyük Selçuklu dizisinde Ali Gözüşirin’in canlandırdığı Melik Tapar karakterinin ölümü büyük ses uyandırdı. Asıl adı Gıyaseddin Muhammed Tapar olan Melik Tapar,13 yıl tahtta kalmıştır. Büyük bir heyecanla izlenen dizinin gerçek kahramanı Melik Tapar kimdir, ne zaman ve nasıl öldü? 
Melik Tapar 21 Ocak 1082 tarihinde dünyaya geldi. Annesi cariye Taceddin Seferiyye Hatun’dur. Babası öldükten sonra kardeşi Berkyarukla uzun yıllar taht savaşı yapmıştır. Kardeşi Berkyaruk’un vefatından sonra tahta geçmiştir.

Melik Tapar tahta geçtikten sonra sultan ünvanını almıştır. İç mücadelelerin bozduğu birliği yeniden kurarak Büyük Selçuklu Devleti’ne eski itibarını gücünü kazandıran Muhammed Tapar, “es-Sultânü’l-a’zam Ebû Şücâ‘ Gıyâsüddünyâ ve’d-dîn Kasîmu emîri’l-müminîn” lakabıyla bilinir ve literatürde “Selçuklular’ın güçlü adamı ve kusursuz insanı” olarak anılmaktadır

Melik Tapar Nasıl Öldü?

Melik Tapar hastalığı esnasında, 511 yılı kurban bayramında (4-6 Nisan 1118) Oğuz töresince büyük bir toy düzenlemiş ve bu toy sonunda sofrasını ve sarayını yağmalatma emrini vermiştir. 9 veya 17 Nisan günü beş oğlundan (Mahmud, Tuğrul, Mesud, Süleyman Şah, Selçuk Şah) en büyüğü olan Mahmud’u yanına çağırmıştır. Ona artık ömrünün son bulacağını söylemiş ve tahta geçmesini devletin başında durması gerektiğini söylemiştir. 24 Zilhicce 511 (18 Nisan 1118) tarihinde hayata gözlerini kapatan Melik Tapar’ın cenazesi İsfahan’da yaptırdığı medresenin hazîresine defnedildi.

Muhammed Tapar 1118’de Bağdat’ta öldü. Yerine isteği üzerine Büyük Selçuklu Devleti’nin batı yörelerini yönetim için oğlu II. Mahmud geçti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!