Medya
Giriş Tarihi : 11-01-2021 22:34   Güncelleme : 11-01-2021 22:34

Uyanış Büyük Selçuklu Baş Hatun Zübeyde Kimdir, Gerçek Adı Ne? Uyanış Selçuklu Zübeyde Sezin Akbaşoğulları dizileri, eşi boyu ve sevgilisi kim?

Uyanış Büyük Selçuklu Baş Hatun Zübeyde Kimdir, Gerçek Adı Ne? Uyanış Selçuklu Zübeyde Sezin Akbaşoğulları dizileri, eşi boyu ve sevgilisi kim?

Kayseritempo.org - Uyanış Büyük Selçuklu Baş Hatun Zübeyde Kimdir, Gerçek Adı Ne? Uyanış Selçuklu Zübeyde Sezin Akbaşoğulları dizileri, eşi boyu ve sevgilisi kim? Melikşah’ın ilk karısı gerçekte kimdir, ismi ne?  Büyük Selçuklu dizisi Uyanış'taki Baş Şapka değişikliğiyle Şef Hatun Zübeyde'nin yeni gelişi merak konusu oldu. Baş Hatun Zübeyde'nin gerçek adı nedir, kimdir? Soruların cevapları ve daha fazla ayrıntı haberimizde. Uyanış Büyük Selçuklu'dan Zübeyde Hatun kimdir? Büyük Selçuklu Uyanış dizisi bu akşam yeni bölümüyle ekranlarda olurken, herkesin tarihine dokunan Büyük Selçuklu dizisinin Zübeyde kızı baş Hatun olarak karşımıza çıkacak. Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun kimdir sorusu çok araştırılmaya başlandı. Büyük Selçuklu Uyanışı dizisinde Terken Hatun'un yerini kim alacak merak konusu oldu. Dizinin yeni baş piliç ise Sezin Akbaşoğulları'nın canlandırdığı Berkyaruk'un annesi Zübeyde Hatun oldu.

TRT1'in sevilen tarihi dizisi Büyük Selçuklu Uyanışı, her Pazartesi olduğu gibi bu hafta da izleyiciler tarafından büyük ilgiyle izlendi. Konusunun yanı sıra Uyanış Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun oyuncuları da merak konusu oldu. Peki Büyük Selçuklu Zübeyde Hatun'un gerçek adı kimdir? Oynayan Zübeyde Hatun Selçuk kimdir? Kırmızı odada karşımıza çıkan Sezin Akbaşoğulları 1981 doğumludur ve İzmirlidir. Tiyatro bölümü mezunu Sezin Akbaşoğullarını bir çok dizi ve film yapımında gördük. Öte yandan tiyatrosuyla çok ünlü olan Sezin Akbaşoğulları, kırmızı odanın hediyesi olarak biliniyordu.


Zübeyde Hatun'un tarihi


1099 yılında hayatını kaybeden Zübeyde Hatun'un doğum tarihi bilinmiyor. Büyük Selçuklu Devleti'ni kuran Melikşah'ın eşi Berkyaruk'un annesidir. Babası Çağrı Bey'in oğlu Emir Yakuti'dir. Melikşah ile evlendikten sonra 1081 yılında Berkyaruk'u dünyaya getirdi.

Zübeyde Hatun'un oğlu Berkyaruk Selçuklu Sulatanı iken ayaklandı, Berkyaruk'un kayınbiraderi isyan etti ve Berkyaruk isyanı bastırarak amcasını öldürdü. Bu sırada Berkyaruk, Zübeyde Hatun'u da yanına almak istedi ama veziri Müeyyidülmülk buna karşı çıktı.


Zübeyde Hatun, Müeyyidülmülk'ün ortaya çıktığını öğrenince, Fahrülülk'ün provokasyonu ile vezire kin beslemeye başladı. Bu olaylar sonucunda Müeyyidülmülk görevden alındı ​​ve kardeşi Fahrülmülk vezir olarak değiştirildi.

Görevden alınan Müeyyidülmülk, Zübeyde Hatun'dan intikam almaya başladı. Müeyyidülmülk'ün teşvikiyle isyan edip saltanatını ilan etti ve Muhammed Tapar Müeyyidülmük'ü vezirine getirdi. Muhammed Tapar, Rey şehrine geldiğinde Zübeyde Hatun oradaydı ve olaylar gelişti. Müeyyidülmülk, önce Zübeyde Hatun'u hapse attırdı, sonra 1099'da öldürdü.

Sezin Akbaşoğulları dizileri, eşi boyu ve sevgilisi kim?

22 Nisan 1981 İzmir doğumlu Sezin Akbaşoğulları, İzmir Atatürk Lisesi ve 2003 yılında Ankara Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Liseye Yeniden Başlayan oyunuyla başladı. Bizim Evin Halleri ile ilk kez kamera karşısındaydı.

Eylül, Sır Gibi, Ah Kalbim, Utanç Çiçek, Çok Fazla Gitme, Ah Neriman, Racon, Gönül ve Behzat Ç'yi Anma. Bir Ankara Dedektifi, Ufak Tefek Cinayetler, Sevgili Komşum, Ama Müzeyyen, Bu Derin Bir Tutku, Yabancı, Ey… Çocuklar gibi filmlerde rol alan Sezin Akbaşoğulları 1.64 metre boyunda, 54 kilo ve Boğa burcudur. ATV ekranlarında gösterilen Ağlayan Anne dizisinde Sezin Akbaşoğulları Özlem karakterine hayat vermiştir.