DOLAR %
EURO %
ALTIN 461,101,52%
BITCOIN 488806-3,47%
Kayseri
20°

PARÇALI BULUTLU

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ürdünlü eski veliaht prens ‘darbe planı’ nedeniyle ev hapsinde

Ürdünlü eski veliaht prens ‘darbe planı’ nedeniyle ev hapsinde

ABONE OL
4 Nisan 2021 03:40
Ürdünlü eski veliaht prens ‘darbe planı’ nedeniyle ev hapsinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kayseritempo.org – Ürdün Devlet Başkanı Kral Abdullah’ın üvey kardeşinin, darbe girişimi iddiaları üzerine ev hapsine alındığına inanılıyor. ABD müttefiki Orta Doğu devletindeki yetkililer Cumartesi günü, yetkililerin ülkenin “güvenliği ve istikrarına” tehdit olarak nitelendirdiği tehditler üzerine birkaç kişiyi gözaltına aldı. Devlet haber ajansı Petra’ya göre, iktidardaki monarşiye yakın eski üst düzey yetkililer de tutuklananlar arasındaydı. Ancak ülkenin baş generali, 2004 yılında veliaht prens unvanı elinden alınan Prens Hamzah’ın gözaltına alındığını veya ev hapsinde tutulduğunu yalanladı. Ancak BBC’ye sızdırılan bir video açıklamasında, hükümdarın üvey kardeşi cumartesi günü erken saatlerde ülkenin askeri şefi tarafından ziyaret edildiğini ve “Dışarı çıkmama, insanlarla iletişim kurmama veya onlarla görüşmeme izin verilmediğini” söyledi.

Güvenlik detayının kaldırıldığını, telefonunun ve internet hizmetinin kesildiğini ve uydu internet üzerinden konuşurken bu hizmetin de kesilmesini beklediğini söyledi. BBC, Hamzah’ın avukatının ifadesini aldığını söyledi. Açıklamada Hamzah, kendisi doğrudan eleştirmen olmakla suçlanmamasına rağmen, kralın eleştirildiği toplantılara katıldığı için cezalandırıldığı konusunda bilgilendirildiğini söyledi. Genelkurmay başkanına şunları söyledi: “Yönetimdeki çöküşten, yolsuzluktan ve son 15-20 yıldır yönetim yapımızda yaygın olan ve giderek daha da kötüye giden yetersizlikten sorumlu kişi ben değilim. yıl. İnsanların kurumlarına duydukları inanç eksikliğinden sorumlu değilim. Sorumludurlar. ” Ürdün’deki güvenlik güçlerinin, aralarında devlet başkanının eski bir danışmanının da bulunduğu toplam yaklaşık 20 kişiyi “güvenlikle ilgili gerekçelerle” gözaltına aldığı anlaşılıyor.

Ürdünlü eski veliaht prens ev hapsinde

Eski veliaht prensin yanı sıra tutuklanan diğer isimler arasında, daha sonra maliye bakanı olan kralın uzun süredir sırdaşı olan ABD eğitimli Bassem Awadallah ve kraliyet ailesinin bir üyesi olan Sharif Hassan Ben Zaid de vardı.

Genelkurmay Başkanı General Yusuf Huneiti, Ürdün Kralı II. Abdullah’ın üvey kardeşinden “Ürdün’ün güvenliğini ve istikrarını hedef almak için kullanılan bazı hareketleri ve faaliyetleri durdurmasının” istendiğini söyledi.

Petra’ya “Kimse hukukun üstünde değil ve Ürdün’ün güvenliği ve istikrarı her şeyden önce” dedi.

Bir istihbarat görevlisi The Washington Post’a planın “iyi organize edildiğini” ve “dış bağları” varmış gibi göründüğünü söyledi.

Üst düzey yetkililerin ve kraliyet ailesi üyelerinin tutuklanması, özellikle komşu Suriye’deki terör gruplarına karşı mücadelesinde ABD için hayati bir ortak olduğunu kanıtlayan önemli bir Batı müttefiki olan Ürdün’de nadirdir.

Tahta çıkışından bu yana Washington ile bağlarını sürdüren Kral Abdullah, ülkeye siyasi istikrar getirmeyi ve özellikle Batılı liderler arasında ılımlılık mesajı yankı bulan önemli bir Arap lider olarak itibar kazanmayı başardı.

Kamu yaşamında yaygın bir etkiye sahip olan Ürdün’ün güçlü istihbarat teşkilatı, sivil grupların medeni ve siyasi hakları ihlal ettiğini söylediği koronavirüs salgınının başlangıcında olağanüstü hal kanunlarının yürürlüğe girmesinden bu yana daha büyük bir halk rolü oynadı.

Tanıklar, geçen ay Ürdün polisinin, Arap Baharı demokrasi yanlısı gösterilerin 10. yıldönümünü kutlamak için Amman ve diğer şehirlerdeki protestoları patlattığını ve yetkililerin düzinelerce aktivisti gözaltına aldığını söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP