Eğitim
Giriş Tarihi : 29-08-2020 16:56   Güncelleme : 29-08-2020 16:56

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla, üniversite kayıt tarihi araştırılmaya başlandı. Üniversite kayıt tarihleri ne zaman, kayıt nasıl yapılacak, gereken evraklar ve koşullar. Tüm detaylar haberimizde.

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor

Ağustos ayında gerçekleşen tercih dönemi sonrası yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla üniversite adaylarının yüzü güldü. Üniversite kayıt tarihleri ise araştırılmaya başlandı.

6-14 Ağustos tarihleri arasında yapılan tercih sonuçları açıklandı. Geçtiğimiz aylarda zorlu mücadele sonrası YKS'ye giren ve sonrasında tercih yapan adaylar için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Ölçme Seçme ve Değerlendirme Merkezi (ÖSYM) tarafından paylaşılan yerleştirme sonuçları sonrası üniversiteye başlayacak öğrenciler için kayıt tarihi açıklaması geldi. Kesin kayıt hakkı kazanmış öğrencilerin kayıt için gerekli belgeleri tamamlayarak kayıt süresince başvurması zorunludur. Üniversiteye kayıt yaptıracak adaylar için gereken belgeler ise şu şekilde:
- Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
- Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
- 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
- Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
- Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecek.
- Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekiyor.

Üniversiteye kayıt yaptıracak adayların karşılaması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Kesin kayıt hakkına sahip adayların karşılaması gereken koşullar ise şu şekilde:
- Adayların kayıt için bizzat başvurmaları (elektronik kayıt hariç) gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.
-Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez.
- Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.
- Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.
- Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilir.
-  Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

Üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 31 Ağustos-4 Eylül 2020'de, elektronik kayıtlar ise 29 Ağustos-2 Eylül 2020'de alınacak.