Ülser Nedir?

featured

Ülser mide veya ince bağırsakta görülen iltihabi yaralardır. Gastrik ülser olarak da bilinen mide ülseri ise mide iç zarındaki derin ve ağrılı yaralara denilen rahatsızlıktır. Mide ülseri, bir tür peptik ülser hastalığıdır. Mideyi sindirim enzimlerinden koruyan kalın mukus tabakası zayıfladığında ortaya çıkar. Sonuç olarak sindirim asitleri, mideyi kaplayan tabakalara zarar vererek ülser oluşumuna yol açar. Mide ülserleri kolayca tedavi edilebilir, ancak uygun olarak tedavi edilmezse şiddetli komplikasyonlara neden olabilir. Mide ülserinin en önemli belirtisi mide yanması ya da mide ağrısıdır. Daha az sıklıkta ise mide ekşimesi, hazımsızlık, şişkinlik gibi belirtiler görülür.

Ülser nedir?

Ülser ya da tıbbi adıyla peptik ülser mide veya onikiparmak bağırsağında görülen derin ve açık yaralara denir. Ülserler genellikle uzun bir süreçte gelişir ve iltihabi özellikler taşır. Fakat bazen aspirin gibi bazı ilaçların kullanımı ya da aşırı stres gibi nedenlerle ani ve hızlı bir şekilde de ortaya çıkabilir ve bu durumlarda iltihap minimal seviyededir.

Ülser türleri nelerdir?

Midede görülen ülserlere gastrik ülser, onikiparmak bağırsağında görülenlere ise duodenal ülser adı verilir. Mide ve onikiparmak bağırsağının yüzeyel yaraları ise ülser değildir, erozyon olarak tanımlanır. Daha nadir olarak yemek borusunun alt ucu ve ince bağırsağın diğer kısımlarında da ülser görülebilir. Mide ve onikiparmak bağırsağında görülen ülserler genel olarak peptik ülser olarak adlandırılır.

Mide ülseri neden olur?

Sindirim sistemi normalde aside karşı koruyucu bir mukus tabakası ile kaplanmıştır. Ancak asit miktarı artarsa ya da mukus azalırsa, mide korumasız kalabilir ve kanaması olan, ağrılı, açık yaralar, yani ülser oluşabilir. Sigara, stres ve alkol mide ülserine neden olur

Ülser oluşumunda rol oynayan faktörler Nelerdir?

Helicobacter pylori (H. pylori) adı verilen bakteriler nedeniyle oluşan enfeksiyon

Non steroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) olarak bilinen İbuprofen, Naproksen, aspirin gibi ilaçların özellikle uzun süre veya yüksek dozlarda alınmasıdır.

Sigara içmek

Çok fazla alkol tüketmek

Radyasyon tedavisi

Stres

Uykusuzluk

Uzun süre aç kalma ya da mideyi çok fazla doldurma

Çok nadir olarak Zollinger-Ellison sendromu olarak bilinen bir rahatsızlık, vücutta asit üretimini artırarak mide ve bağırsak ülserlerine neden olabilir. Bu sendromun tüm peptik ülserlerin yüzde 1’inden daha azına neden olduğu düşünülmektedir.

Ülser belirtileri

Midede ağrı ve yanma

Dolgunluk, şişkinlik veya geğirme hissi

Yağlı yiyeceklerin sindirilememesi

Mide ekşimesi

Mide bulantısı

Geğirme

Asit reflü sonucu göğüste yanma hissi.

Ağrı, mide ülserinin en önemli belirtilerinden birisidir

Mideniz boşken örneğin yemekler arasında veya gece ortaya çıkar.

Yemek yemeniz veya antiasit grubu ilaçlar almanız durumunda geçer.

Birkaç dakikada geçebilir ya da saatlerce sürebilir.

Birkaç gün, hafta veya ay boyunca devam eden gelip giden ağrılar şeklinde olabilir.

Fakat mide ülserleri her zaman ağrılı değildir ve bazı hastalarda hazımsızlık, mide ekşimesi ve şişkinlik gibi başka belirtilerle seyreder. Belirtilerin şiddeti ülserin ciddiyeti ile ilişkilidir. Mide ülserinde görülebilen daha ciddi belirtiler:

Açıklanamayan kilo kaybı

İştahsızlık

Bulantı veya kusma

Az bir yemekten sonra doygunluk hissetmek

Yorgunluk

Soluk cilt rengi

Nefes darlığı

Koyu, siyah renkli dışkı

Kanlı ya da kahve telvesi görünümünde kusmuk

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!