Gündem
Giriş Tarihi : 21-02-2021 14:32   Güncelleme : 21-02-2021 14:32

Türkiye’de Yılda 3 Milyon Adet Cep Telefonu Üretilecek! İşte Dev Yatırım

Yabancı teknoloji devleri üretim için Türkiye’yi tercih etmeye başlıyor. Türkiye’ye son yatırım ise Güney Koreli cep telefonu markası Samsung olacak.

Türkiye’de Yılda 3 Milyon Adet Cep Telefonu Üretilecek! İşte Dev Yatırım

Yabancı teknoloji devleri üretim için Türkiye’yi tercih etmeye başlıyor. Türkiye’ye son yatırım ise Güney Koreli cep telefonu markası Samsung olacak. Teknoloji devlerinden biri olan Samsung yeni yatırımı ile yıllık hedefiyle Türkiye’de 3 milyon adet cep telefonunu üretecek.

400 Yeni İstihdam Yapıldı

Ünlü cep telefonu markaları Xiaomi, Oppo ve Tecno’un ardından Samsung markasının da Türkiye’ye yeni bir yatırım gerçekleştireceği öğrenildi. Konuyla ilgili Samsung yetkililerinden herhangi bir açıklama yapılmasa da Güney Koreli cep telefonu devi bir ayı geçen bir süredir Esenyurt’ta bulunan fabrikada üretimleri başlatıldığı gelen bilgiler arasında. Atmaca Elektronik’in olduğu bilinen fabrikada yeni yatırım için 400 istihdam edildiği de alınan bilgilerin içinde.

Samsung’un yatırım yaptığı firmada yıl içerinde hedeflenen telefon üretimi sayısı ise 3 milyon adet olarak planlanıyor. Fabrikada şu anda üretilen telefonların hepsi iç pazar için gerçekleştirilirken, gelen talep doğrultusunda farklı ülkeler için de cep telefonu üretimi planlanacak. Son bilgilere göre Türkiye’de yer alan telefon üretim pazarı 10,5 milyon adet. Yetkililer bu kapsamda büyük bir üretim olacağını düşünüyor.

Esenyurt’ta Üretimler Başladı

Üretim fabrikasında 400 yeni istihdam Türk uyruklu kişilerden yapıldı ancak tüm kontroller ve üretimin kalitesinin onaylanması Güney Kore’den gelen uzmanlar ve mühendisler tarafından yapılıyor. Üretimde kullanılan parçalar da Samsung tarafından tedarik ediliyor. Şu anda üretim yapılan fabrikanın 2005 yılında 50 milyon dolarlık bir yatırım alarak kurulduğu bilgisi elde edildi.

Firma aynı zamanda Samsung televizyonlarının üretimini de gerçekleştiriyor. Samsung’un yanı sıra 2021 yılı itibarıyla yatırım kararı alan Xiaomi ve Oppo Mart ayında üretimlerine başlıyor. Son bilgilere göre Türkiye’de yer alan telefon üretim pazarı 10.5 milyon adet. Yetkililer bu kapsamda büyük bir üretim olacağını düşünüyor.