Türkiye- Libya deniz sınırı anlaşması nedir, maddeleri nelerdir?

20210122-turkiye-libya-deniz-siniri-anlasmasi-nedir-maddeleri-nelerdir-307664-e8e8531b71ab900b1d52.jpg
Daha Fazla Göster

Kayseritempo.org – Türkiye’de Libya Ulusal Uzlaşma Hükümeti ile imzalanan münhasır ekonomik bölge anlaşmasında 27 Kasım 2019 tarihinde Libya-Türkiye anlaşması veya Akdeniz deniz yetki sınırlama anlaşmasına varılmıştır. Bu anlaşma ile bu, iki ülkenin Akdeniz’in doğal kaynaklarına sahip olma hakkını talep edebileceği anlamına gelmektedir. Vatandaşlar tarafından hala merak edilen bu anlaşma araştırılmaya devam ediyor. Peki Türkiye- Libya deniz sınırı anlaşması nedir, maddeleri nelerdir?

Kıta sahanlığını bir devletin münhasır egemenlik haklarına sahip olduğu ve karasularının ötesinde, ancak kıyıya bitişik su altı alanlarında kaynakları keşfedip çalıştırabildiği bir alandır. Bu nedenle, Akdeniz’de bu konuda Yunanistan ile sorunlarımız iç içe geçecek kadar yakın. 2004 yılında Doğu Akdeniz kıta sahanlığındaki konumunu Birleşmiş Milletlere bildirilmesine rağmen tescil edilmemişti. Kıta sahanlığımızın burada adanın karasularına kadar uzandığı söylendiği halde deniz yetki sınırlarımızı 27 Kasım 2021 yılında Libya ile yaptığımız anlaşma ile güvence altına alınmaya çalışılmıştır.

Türkiye libya deniz sınırı anlaşması nedir?

Uluslararası hukukun ilgili kalkınma hukuku kurallarına ve 1982 Deniz Hukuku Sözleşmesinin 74 ve 83. Maddelerine uygun olarak, kıtalar arasında bir kıyı kıta sahanlığı veya münhasır ekonomik bölge (MEB) sınırı oluşturmak için bir “anlaşma” yapılmıştır. Bu madde Türkiye, Libya Ulusal Uzlaşma Hükümeti ve iki ülkenin uluslararası hukuk kapsamında 27 Kasım 2019 tarihinde “Akdeniz’in Denizcilik Yargı Yetkisinin Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” (bundan böyle Türkiye ile Libya arasındaki sınır olarak anılacaktır) kapsamındaki haklarını savunmasına dayanmaktadır. Eyalet işareti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayib Erdoğan ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Serrac arasındaki görüşmeler sonucunda her iki ülkenin Dışişleri Bakanlarınca imzalanan bu Mutabakat, iki ülkenin Akdeniz’de karşılıklı kıyıları arasında deniz yetki alanları sınırını belirleyerek güvence altına alınmıştır.

Türkiye libya deniz sınırı anlaşması maddeleri nelerdir?

Sahilleri bitişik veya karşı karşıya bulunan devletler arasında kıt’a sahanlığının sınırlandırılması

1. Sahilleri bitişik veya karşı karşıya bulunan devletler arasında kıt’a sahanlığının sınırlandırılması, hakkaniyete uygun bir çözüme ulaşmak amacıyle, Uluslararası Adalet Divanı Statüsünün 38. maddesinde belirtildiği şekilde, uluslararası hukuka uygun olarak anlaşma ile yapılacaktır.

2. Uygun bir süre içerisinde bir anlaşmaya varamadıkları takdirde, ilgili devletler XV. Kısımda öngörülen usullere başvuracaklardır.

3. 1. paragrafta öngörülen anlaşma akdedilinceye kadar , ilgili devletler, anlayış ve işbirliği ruhu içerisinde, pratik çözüm getiren geçici düzenlemelere girişmek ve bu geçiş süresi içerisinde nihai anlaşmanın akdini tehlikeye düşürmemek veya engellememek için ellerinden gelen gayreti göstereceklerdir. Geçici düzenlemeler nihai sınırlandırmaya halel getirmeyecektir .

4. İlgili devletler arasında yürürlükte olan bir anlaşma varsa, kıt’a sahanlığının sınırlandırılmasına ilişkin sorunlar bu anlaşmaya uygun olarak çözümlenecektir.
 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!