Spor
Giriş Tarihi : 19-03-2020 13:34   Güncelleme : 19-03-2020 19:06

Türk Futbolu için karar. Maçlar ertelendi mi

Bakan Kasapoğlu, Federasyon başkanları ile toplantı yaptı. Süper Lig ertelendi mi. Türk futbolu için tarihi karar. Futbol, Basketbol, voleybol maçları ertelendi mi. İşte ayrıntılar

Türk Futbolu için karar. Maçlar ertelendi mi

Çin'den tüm Dünyaya yayılan ve ülkemizi de tehdit altına alan KoronaVirüsü sebebiyle alınan önlemler çerçevesinde spor müsabakalarının ertelenip ertelenmeyeceği karara bağlandı. Daha önce Türkiye Futbol Federasyonu'nun, Basketbol ve Voleybol Federasyonu'nun 5 hafta seyircisiz oynanması tedbiri devam ederken, kulüplerin "Ligler tehirn edilsin" yönündeki talebi masaya yatırıldı. 

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet muharrem Kasapoğlu, bugün Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Akif Üstündağ, Kulüpler birliği başkanı ile toplantı gerçekleştirdi.

Bakan'dan ilk açıklama
Yapılan toplantıda alınan kararlar, kamuoyu ile paylaşıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada "Salgın sürecini daha da güçlenerek atlmatmak için çabalıyoruz. Federasyonlar, bakanlığımız ve spor camiası için önemli paydaşlar. birazdan kendileri ile görüşeceğiz. Türk sporunun kan kaybetmemesi adına süreci konuşacağız. Akabinde bir karar verip kamuoyu ile paylaşacağız. Futbol, Basketbol ve Voleybol Federasyonu başkanı ile şimdi görüşeceğim. diğer federasyonlar ile de önümüzdeki günlerde görüşeceğim" dedi.

Radikal kararlar
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu gerçekleştirilen toplantı sonrasında saat 17:00 itibariyle açıklama yaptı. Bakan Kasapoğlu'nun açıklamalarından satış başları şunlar:
** Türkiye olarak salgının ortaya çıktığı andan itibaren hızlı ve etkin bir şekilde gerekeni yapan ülkelerden birisiyiz. Gerekli tedbirleri alıyoruz ve uygulamaya koyuyoruz. İnşallah devlet, millet elele vererek bu illetten biran önce kurtulacağız.
** Korona virüsünün en çok etkilediği alanlardan birisi de spor. Birçok ülkelerde müsabakalar ya durduruldu, ya ertelendi ya da iptal edildi. UEFA da Avrupa Futbol Şampiyonası'nı 1 yıl erteledi. İstanbul'da oynanmasına karar verilen UEFA Şampiyonlar Ligi Finali de ilerleyen bir tarihe ertelendi.
** Toplantıda detaylı, kapsamlı bir toplantı yaptık. TFF, TBF, TVF Başkanları ile görüştük. Bizi irtifa kaybına sevketmemesi, bilhakis bu süreci derlenip toparlanma adına pozitif duruma dönüştürmek adına fikir birliği yaptık. Bu süreç sonrasında ülke sporunun ileri yürüyüşü devam edecektir.
** Salon organizasyonları başta olmak üzere, tüm organizasyonların seyircisiz oynanmasına karar vermiştik. Bunu da geçen hafta uygulamıştık. Yapılan yeni değerlendirme neticesinde voleybol, basketbol, futbol federasyonu başkanımızla, Kulüpler Birliği başkanımızla birlikte tekrar mütalaa ettik ve liglerin ertelenmesine karar verdik.

TFF Başkanı Özdemir
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, toplantıda yaptığı açıklamasında "Liglerimiz ertelendi. Tarih konusunda yapacağımız görüşmeler neticesinde bir karar vereceğiz. Kulüpler Birliği Vaktfı, alt ligler kulüpler birliği ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bundan sonraki yol haritamızı tespit edeceğiz. Hedefimiz en kısa sürede liglerin seyircili, taraftarlı başlaması. Bunun için çalışmalara en kısa zamanda başlayacağız. Ligleri 27 Haziran 2020 tarihine kadar tamamlamayı hedefliyoruz" dedi.

TBF Başkanı Türkoğlu
Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, "Öncelikle sağlık diyerek liglerimizi erteleme kararı aldık. Sayın Bakanımıza teşekkür ederiz. Hepimiz zorlu bir süreçten geçiyoruz. En kısa sürede taraftarımızla birlikte tekrar oyun alanlarının hareketlenmesi için çaba sarfedeceğiz" dedi.