Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-09-2019 13:16   Güncelleme : 30-09-2019 13:31

Turhal Şeker'in başarısı Tokat’ın başarısı

Kayseri Şeker’e Turhal Şeker Fabrikasında Kampanya Dönemi 28 Eylül günü başladı. Tokat Valisi Ozan Balcı, Şeker Fabrikası ve yetkililerine methiyeler dizdi.

Turhal Şeker'in başarısı Tokat’ın başarısı

Kayseri Şeker’e bağlı üç şeker fabrikasında kampanya dönemleri dualar eşliğinde başladı. Kampanya dönemi Boğazlıyan Şeker Fabrikasında 13. kampanya 17 Eylül günü, Kayseri Şeker Fabrikasında 65. kampanya 25 Eylül günü, Turhal Şeker Fabrikasında 86. Kampanya ise 28 Eylül günü başladı.

Kampanya dönemleri ilk olarak Kireç ocaklarının ateşlenmesi ile başlayıp daha sonra havuzlarda toplanan pancarların yıkanıp işletmeye verilerek bir gün içerisinde şeker olarak depolara kaldırılması ile devam ediyor. Kayseri Şeker’in üç şeker fabrikasından birisi olan Turhal Şeker Fabrikasının kampanya açılış töreni de büyük bir coşku ve katılımla gerçekleşti. Kampanya açılışında konuşan Tokat Valisi Ozan Balcı; "Türk milleti çalışkan, fedakar, geleceğine aşkla, şevkle bağlıdır. Eli öpülesi bir millettir. Bu fabrikanın başarısı Tokat’ın, Turhal’ın, Turhallı hemşehrilerimizin başarısıdır. Her zaman Turhal Şeker Fabrikasının ve çalışanlarının yanındayız ve her zaman destek vermeye devam edeceğiz. Turhal Şeker Fabrikası, milletimizin alın teri ile yüz akıyla bu günlere getirdiği bir fabrikadır. Bu fabrika alın terini ekmeğine bandırarak yediği bir fabrikadır. Türk Milletinin ortak bir fabrikasıdır. Bütün Türk Milletinin emeği vardır. Turhal Şeker Fabrikası ile biz gurur duyuyoruz. Bu fabrikanın başarısı Türk Milletinin başarısıdır. Onun başarısı bizim başarımızdır" dedi.

Vali Balcı, "Bunlar Turhal, Tokat ve Türkiye adına geleceğe umutla bakmamızı sağlayan güzel etkinlikler. Bu fabrika doğusuyla batısıyla, kuzeylisiyle güneylisiyle büyük bir mücadele verilerek kurulmuş. Milletimizin alın teri ve yüz akıyla bugüne gelmiş bir fabrika burası. Türk milletinin ortak bir fabrikası. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi ifade etmek isterim. Bu birliktelik inşallah Türkiye’ye örnek olacak. Biz memleket ve millet sevgisiyle çalışıyoruz. Yılmak, yorgunluk göstermek yok. Memleket ve milletin geleceğine ve istikbaline inanarak aşkla, şefkatle, memleket ve millet sevdasıyla daha çok çalışacağız" dedi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay konuşmasında "Şeker Fabrikası Vatandır’ diyenler, Evet Şeker Fabrikası vatan olamaya devam edecek. ’Şeker yoksa Turhal yok’ diyenler, Şeker’de, Turhal’da daha güçlü olarak var ve var olmaya devam edecek. Daha önce devletin olan şeker fabrikası çiftçinin ve milletin malı olarak daha başarılı bir şekilde çalışmaya bu bölgenin çiftçisinin, ekmek kapısı olmaya devam edecek” dedi.

Turhal Şeker Fabrikasının kampanya açılışında Dünya Kur’an-ı Kerim okuma birincisi hafız Selman Okumuş’un Kuran tilaveti, Turhal yöresi halk oyunları ekiplerinin gösterileri kampanya açılış törenine ayrı bir renk kattı.