Tüpraş 2021 6 Aylık Bilanço Analizi / Ak Yatırım – (12.08.2021)

featured

KayseriTempo – Tüpraş 2021 6 Aylık Bilanço Analizi / Ak Yatırım – (12.08.2021)

Endeksin Üzerinde Getiri
Cari Fiyat: 96,50TL
12-ay Fiyat Hedefi: 130,00TL

– Tüpraş’ın 2Ç21 net karı 1,7 milyar TL ile geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleşen 185 milyon TL net zarara göre belirgin bir iyileşme gösterdi. Net karın artmasında, güçlü operasyonel performans ve ertelenmiş vergi geliri etkili oldu. Tüpraş geçtiğimiz yılın aynı döneminde 0,9 $/varil net rafineri marjı elde etmişken, bu yıl bu rakam 4,6 $/varil seviyesine yükseldi. Bu iyileşmenin ardında daha yüksek kapasite kullanım oranı ve satış hacmi, varil başına faaliyet giderlerinin düşmesi, stok karı ve daha iyi ürün makasları etkili oldu. Sonuç olarak FAVÖK 2,47 milyar TL ile geçtiğimi yılın aynı döneminde gerçekleşen 559 milyon TL’yi belirgin şekilde aştı. Beklentiler ile karşılaştırıldığında, stok etkisinden arındırılmış FAVÖK’ün (1,1 milyar TL) tahminlerin üzerinde gerçekleşmesi sayesinde raporlanan FAVÖK bizim 2,07 milyar TL olan beklentimizden ve 2,14 milyar TL konsensüsün oldukça üzerinde oluştu. Bu sayede, ertelenmiş vergi gelirinin de katkısıyla net kar bizim 1.10 milyar TL olan ve piyasanın 1,15 milyar TL olan tahmininin üzerinde gerçekleşti.

– Tüpraş 2021 net rafineri marjı beklentisini 2,5-3,5 $/varil aralığında korudu. Bunu orta distilat ürün marjlarında iyileşme beklentisine bağlıyor (2020 gerçekleşmesi 1.3 $/varil). AK Yatırım beklentisi olan 4,0 $/varil’e göre bir miktar temkinli buluyoruz. Rafineri sektörü ile ilgili devam eden belirsizlikler düşünüldüğünde, tahminler arasında belirgin farkların olması şu aşamada normal diyebiliriz. Ancak Şirket son dönemde ham petrol makaslarındaki genişleme, yüksek kapasite kullanımı ve olumlu stok etkisinin net rafineri marjı hedefine yukarı yönlü destekleyici faktör olabileceğini belirtti.

– Sonuçlar genel hatları ile beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti. Bu nedenle ilk tepkinin olumlu olmasını bekliyoruz.

– Tüpraş için 130 TL/hisse hedef fiyatımız ve ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ tavsiyemiz bulunmaktadır.

Kaynak: Ak Yatırım

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!