Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Timsal Karabekir Kimdir, Kaç Yaşında? Timsal Karabekir ne dedi?

timsal karabekir kimdir
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseritempo.org – ABD Başkanı Joe Biden’in yaptığı ‘soykırım’ nitelemesine tepkiler büyüyor. Türkiye gündemini sık sık meşgul eden ”Ermeni Soykırımı” ifadesine birçok isimden sert çıkışlar gelmeye devam ediyor. Bu tepkilerden biri de Timsal Karabekir’den geldi. Peki Timsal Karabekir Kimdir? Timsal Karabekir ne dedi? ABD Başkanı Joe Biden geçtiğimiz günlerde 1915 olaylarına ilişkin “Soykırım” ifadelerini kullanmıştı. Bu skandal söylemin ardından Ermeni tehcirine ilişkin birçok siyasetçiden sert tepkiler geldi. Sosyal medyada da tepkiler çığ gibi büyürken akıllara Osmanlı Devleti’nin son Paşalarından ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir’in videosu geldi.

2009 yılında Habertürk’ün bir programına katılan Timsal Karabekir, babasının anılarından bahsetmişti. Babası Kazım Karabekir’in Erzurum’u ziyareti sırasında bölgedeki Ermeni çetelerinin Türklere yaptıkları canice işkenceleri ve ölümleri tek tek anlatmıştı. Sözlerinde “Doğu’da ızdırap çekmeyen aile göremezsiniz. Yanarak ölmüş, süngülenmiş insanlarımızı duyarsınız. Bize yapılanlar soykırım olmuyor da, Ermeniler’e oluyor. Anlaşılmış değil bu laflar” ifadelerine de yer vermişti.

Timsal Karabekir Kimdir?

Osmanlı Devleti’nin son Paşalarından ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarından General Kâzım Karabekir’in üçüncü kızı olan Timsal Karabekir 1941 yılında Ankara’da doğmuştur. 7 yaşını bitirdiği gün babası Kazım Karabekir’i kaybeden Timsal Hanım, babasının vefatından sonra ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşmiş ve Erenköy’deki köşkte yaşamlarına devam etmişlerdir.eğitim hayatına da İstanbul’da devam eden Timsal Hanım, Erenköy Zihnipaşa ve İngiliz High School’u bitirmiştir. 1960 yılındaki ilk evliliğini yapmış ve bu evliliğinden üç çocuğu olmuştur. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra ziraat ile ilgilenmiştir.

1978 yılında ‘Uğur Tenis Tesisleri’ni kurarak yaklaşık 18 yıl tenis ve spor faaliyetlerinde bulunmuştur. İkinci evliliğini Atilla Köymen Yıldıran ile yapmış ve eşi ile birlikte Doğu ve Güneydoğu illerinde “silahla değil kalemle savaşmalıyız” anlayışında bir seri konferans vermiştir. Altı bin yetime barınak ve eğitim sağlayan Kazım Karabekir’in kızı olan Timsal Karabekir de bugün onun izinden gittiğini belirtmiştir. 1999’da kurulan Kâzım Karabekir Kültür Merkezi’nin ve 2003 yılında kurulan Kâzım Karabekir Vakfı’nın ve Müzesi’nin kurucuları arasında yer almıştır.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!