Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 23-03-2020 12:16

Ticaret Borsası yüreklere su serpti

Kayseri Ticaret Borsası, Korona Virüs nedeniyle kırmızı ette sıkıntı yaşanmayacağını duyurdu. KTB Başkanı Recep Bağlamış, tüketicilerin içinin rahat olmasını istedi.

Ticaret Borsası yüreklere su serpti

Türkiye’de koronavirüsünün ortaya çıkması sonrasında vatandaşların marketlerdeki gıda ürünlerine yoğun talep etmesini değerlendiren Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış yaptığı açıklamada, ülkede kırmızı et üretiminde bir sıkıntı yaşanmadığını belirtti. 

Türkiye’de, 2019 yılı genelinde toplam kırmızı et üretiminin, bir önceki yıla göre yüzde 7,4 artışla 1 milyon 201 bin 469 ton olarak tahmin edildiğini belirten Başkan Bağlamış, 2018'de üretimin 1 milyon 118 bin 695 ton olarak kayıtlara geçtiğini aktardı. Başkan Bağlamış, Kovid-19 nedeniyle kırmızı et piyasasında panik havası yaratılmaya çalışıldığına işaret ederek, "Kırmızı et ve ürünleri için tüketimimizi karşılayacak kadar hayvan varlığımız var. Kimse endişe etmesin. Rant sağlamak için 'hayvan ithal edilecek' diye söylenti çıkaranlara prim vermeyeceğiz. Tüketicilerimizin de içi rahat olsun" dedi.

Başkan Bağlamış, bir sorun haline gelen Kovid-19 salgını sebebiyle tüm sektörlerde olduğu gibi hayvancılıkta da gerekli tedbirlerin alındığını dile getirerek, "Kırmızı et üretiminde herhangi bir problem bulunmamaktadır. Şu an itibarıyla besi sektöründe faaliyet gösteren yetiştiricilerimizin işletmelerinde 2020 yılı için tüketicilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda besi hayvanı ve buna bağlı olarak da kırmızı et tüketimini karşılayacak kadar üretimimiz bulunmaktadır" cümlesi kurdu.

Başkan Bağlamış, küçükbaş hayvan varlığı konusunu da değinerek şunları söyledi. Mart ayı itibarıyla sektörde yaklaşık 50 milyon koyun, yavrulama zamanından dolayı 15 milyon civarında kuzu olduğunu tahmin ediyoruz. Türkiye'de küçükbaş hayvan varlığı kırmızı et tüketimini karşılayacak durumda. Tüketicimizi ithalata muhtaç edecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Salgın nedeniyle piyasada herhangi bir tedirginliğe, stok yapmaya da gerek yok. Kimse paniğe kapılmasın." İfadelerini kullandı.

Bildiğiniz üzere, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’de yaptığı açıklamada, Et ve Süt Kurumunun depolarının yeteri kadar dolu olduğunu ve fahiş fiyat artışlarına müdahalede bulunacaklarını ifade etmişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA