Tesla Robotunun Gerçek Olup Olmadığını Herkes Merak Ediyor!

featured

Elon Musk, insanların yapmaktan nefret ettiği bu tekrarlayan, sıkıcı görevlere yardımcı olmak için tasarlanmış bir insansı robot duyurdu.  Musk, sizin için bakkala gitmesini önerdi, ancak muhtemelen el emeğini içeren herhangi bir sayıda görevi yerine getirecektir.

Tahmin edilebileceği gibi, sosyal medya, her şeyin korkunç bir şekilde yanlış gittiği robotlarla ilgili bir dizi distopik bilimkurgu filmine referanslarla dolu.

I, Robot, The Terminator ve diğerleri gibi filmlerdeki robot gelecekleri ne kadar rahatsız edici olsa da, endişe kaynağı olması gereken şey, gerçek insansı robotların altında yatan teknolojiler ve bunların arkasındaki niyettir.

 Musk’ın Robotu Tesla Tarafından Geliştiriliyor!

Tesla’nın tipik bir otomotiv üreticisi olmadığını düşünene kadar, şirketin araba yapma işinden görünüşte bir ayrılma var.

Sözde “Tesla Robot”, rotaları planlamak ve takip etmek, trafikte gezinmek bu durumda yayalar ve engellerden kaçınmak için Tesla’nın otomotiv yapay zekasını ve otopilot teknolojilerini birleştirecek, 125 kiloluk, insan benzeri bir robot için bir konsepttir.  .

Distopik bilimkurgu imaları bir yana, plan Musk’ın iş stratejisi içinde olsa da mantıklı.  Yapılı çevre insanlar tarafından, insanlar için yapılmıştır.  Musk’ın Tesla Robot’un duyurusunda tartıştığı gibi, başarılı ileri teknolojiler, insanların yaptığı gibi onu yönlendirmeyi öğrenmek zorunda kalacak.

Yine de Tesla’nın arabaları ve robotları, ileri teknolojilerin biyoloji ve teknolojiyi harmanlayarak insanları biyolojik köklerimizden özgürleştirdiği bir gelecek yaratmayı amaçlayan çok daha geniş bir planın yalnızca görünen ürünleridir.

tesla insansı robot üretecek - haberler

Gelişmekte olan teknolojilerin etik ve sosyal açıdan sorumlu gelişimini ve kullanımını inceleyen bir araştırmacı olarak, bu planın süper akıllı robotların spekülatif bilimkurgu korkularını aşan endişeleri gündeme getirdiğini görünüyor.

Büyük planları olan bir adam,

kendi kendini süren arabalar, gezegenler arası roketler ve beyin makine arayüzleri, teknolojinin insanlığın kurtarıcısı olduğu Musk’ın tasavvur ettiği geleceğe yönelik adımlardır.

Bu gelecekte enerji ucuz, bol ve sürdürülebilir olacak,  insanlar akıllı makinelerle uyum içinde çalışacak ve hatta onlarla birleşecek ve insanlar gezegenler arası bir tür olacak.

Musk’ın çeşitli çabalarına bakılırsa, sensörler, aktüatörler, enerji ve veri altyapıları, sistem entegrasyonu ve bilgisayar gücündeki önemli ilerlemeleri içeren bir dizi temel birbirine bağlı teknoloji üzerine inşa edilecek bir gelecek.  Bunlar birlikte, dönüştürücü teknolojiler oluşturmak için zorlu bir araç kutusu oluşturur.

Musk, insanların, insan ötesi veya “süper” insan olan teknolojiler aracılığıyla nihayetinde evrimsel mirasımızı aştığını hayal ediyor.  Ancak teknolojinin insanüstü olabilmesi için önce insan olması ya da en azından insan tarafından tasarlanmış bir dünyada gelişmek için tasarlanması gerekir.

Yeniliğe yönelik bu teknolojiyi daha insancıl yaklaşım, optik kameraların kapsamlı kullanımı da dahil olmak üzere Tesla’nın otomobillerindeki teknolojilerin temelini oluşturuyor.

Bunlar, bir AI “beynine” bağlandığında, araçların, Musk’ın sözleriyle “optik görüntüleyicilere sahip biyolojik sinir ağları için tasarlanmış”, diğer bir deyişle insanlar olan yol sistemlerinde otonom olarak gezinmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Musk’ın anlatımına göre, insandan ilham alan “tekerlekli robotlardan” insan benzeri ayaklı robotlara geçiş küçük bir adım.

Tesla’nın şüpheli olarak adlandırılan Autopilot’u içeren “tam kendi kendine sürüş” teknolojisi, Tesla Robot’un geliştiricileri için bir başlangıç ​​noktasıdır.  Bu teknoloji ne kadar etkileyici olsa da tam anlamıyla güvenilir olmaktan uzaktır.

Tesla’nın Otopilot moduyla ilişkili kazalar ve ölümler (en sonuncusu park halindeki acil durum araçlarını tanımak için mücadele eden algoritmalarla ilgili), teknolojiyi bu kadar kısa sürede vahşi doğaya salmanın bilgeliğini sorguluyor.

Bu sicil, aynı teknolojiye dayanan insan benzeri robotlar için iyiye işaret değil.  Ancak bu sadece teknolojiyi doğru kullanma durumu değil.

tesla insansı robot üretecek - haberler

Tesla’nın Otopilot hataları, insan davranışlarıyla daha da kötüleşiyor.  Örneğin; bazı Tesla sürücüleri, teknolojik olarak geliştirilmiş arabalarına tamamen otonom araçlarmış gibi davrandılar ve sürüşe yeterince dikkat etmediler.

  Tesla Robot ile Benzer Bir Şey Olabilir mi?

Sosyal açıdan faydalı teknoloji inovasyonu konusundaki çalışmalarımda, özellikle yetim risklerle ilgileniyorum  ölçülmesi zor ve gözden kaçırılması kolay ve yine de kaçınılmaz olarak yenilikçileri tetikleyen riskler.

Meslektaşlarım ve ben, Arizona Eyalet Üniversitesi Orin Edson Girişimcilik Yenilik Enstitüsü ve Küresel Vadeli İşlemler Laboratuvarı’nın bir girişimi olan Risk Yenilik Bağlantısı aracılığıyla bu tür zorlukların üstesinden gelmek için girişimciler ve diğerleriyle birlikte çalışıyoruz.

Tesla Robot, bütün bir yetim risk portföyüyle birlikte gelir.

Bunlar, robot potansiyel olarak hassas bilgileri topladığı, paylaştığı ve bu bilgiler üzerinde hareket ettiği için mahremiyet ve özerkliğe yönelik olası tehditleri içerir  insanların insansı robotlar hakkında nasıl düşünecekleri ve bunlara nasıl tepki verecekleri ile ilgili zorluklar etik veya ideolojik perspektifler arasındaki olası uyumsuzluklar örneğin, suç kontrolü veya sivil protestoları denetleme ve dahası…

Bunlar, mühendislerin aldığı eğitimde nadiren ele alınan zorluklardır ve yine de bunları gözden kaçırmak felakete yol açabilir.

Tesla Robot, ticari açıdan başarılı olduğu kadar faydalı da olacaksa iyi huylu hatta biraz şaka gibi görünse de, geliştiricileri, yatırımcıları, gelecekteki tüketicileri ve diğerlerinin, önemli olanı nasıl tehdit edebileceği konusunda zorlu sorular sorması gerekiyor.

Bu tehditler, robotun performansını artıran yetkisiz değişiklikler yapan insanlar kadar spesifik olabilir. Örneğin; tasarımcılarının amaçladığından daha hızlı hareket etmesini sağlar, riskleri düşünmeden veya teknolojinin yeni yollarla silahlandırılması kadar genel olabilir.

Ayrıca, insansı bir robotun iş güvenliğini nasıl tehdit edebileceği veya gelişmiş gözetim sistemleri içeren bir robotun mahremiyeti nasıl baltalayabileceği kadar incedirler.

Ayrıca, bir süredir AI’yı rahatsız eden, özellikle de son derece ayrımcı olduğu ortaya çıkan öğrenilmiş davranışlara yol açan teknolojik önyargının zorlukları var.  Örneğin, AI algoritmaları cinsiyetçi ve ırkçı sonuçlar üretti.

Tesla Bot, Musk’ın insanüstü teknolojiler vizyonuna doğru küçük bir adım gibi görünebilir ve kibirli şovmenlikten biraz daha fazlası olarak yazmak kolay.  Ancak bunu destekleyen cüretkar planlar ciddi ve aynı derecede ciddi soruları gündeme getiriyor.

elon musk announces that tesla will have a humanoid robot: tesla bot

Musk’ın Vizyonu ne kadar?  Sırf hayallerinin geleceğini yaratmak için çalışabiliyor diye, yapması gerektiğini kim söyleyebilir?  Musk’ın insanlık için en iyisini, hatta iyi olanı getirmeye çalıştığı gelecek mi?  Ve işler ters giderse sonuçlarına kim katlanacak?

Bunlar, gelecek ve eylemlerimizin geleceği nasıl etkilediği hakkında çalışan ve yazan biri olarak Tesla Robot’un benim için dile getirdiği daha derin endişeler.  Bu, Tesla Bot’un iyi bir fikir olmadığı veya Elon Musk’ın geleceği inşa eden kaslarını esnetmemesi gerektiği anlamına gelmez.

Doğru şekilde kullanıldığında, bunlar milyarlarca insan için umut dolu bir geleceğin kapılarını açabilecek dönüştürücü fikir ve teknolojilerdir.

Ancak tüketiciler, yatırımcılar ve diğerleri, yeni teknolojinin parıltısı tarafından kamaştırılırsa veya hype’ı görmezden gelir ve daha büyük resmi göremezlerse, toplum geleceği, vizyonları anlayışlarını aşan zengin yenilikçilere teslim etme riskiyle karşı karşıya kalır.

Gelecekle ilgili vizyonları, çoğu insanın arzuladıklarıyla uyumlu değilse veya feci şekilde kusurluysa, adil ve eşitlikçi bir gelecek inşa etme yolunda durma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar.

Belki de Tesla Robotu fikirden gerçeğe geçerken insanların alması gereken distopik robot gelecek bilimkurgu filmlerinden kalıcı bir derstir. Çılgınca çalışan insansı robotlar yaratmanın daha bariz endişeleri değil, çok daha büyük bir meydan okumadır. Kimin geleceği hayal edeceğine ve onu inşa etmenin bir parçası olacağına karar vermek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

kurtköy evden eve nakliyatgöktürk evden eve nakliyatdepolamabeylikdüzü evden eve nakliyatpendik evden eve nakliyatadalar evden eve nakliyatşile evden eve nakliyatbahçeşehir evden eve nakliyatataşehir evden eve nakliyatmaltepe evden eve nakliyatçekmeköy evden eve nakliyatbeykoz evden eve nakliyatsariyer evden eve nakliyatşişli evden eve nakliyatbüyükçekmece evden eve nakliyatbaşakşehir evden eve nakliyatkurtköy evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatyeşilköy evden eve nakliyatkadıköy evden eve nakliyatataköy evden eve nakliyathalkali evden eve nakliyatüsküdar evden eve nakliyatistanbul ofis taşımaeşya depolamaistanbul evden eve nakliyatistanbul evden eve nakliyateşya depolamaşişli evden eve nakliyatbahcelievler evden eve nakliyatbakırköy evden eve nakliyatbahçeşehir evden eve nakliyatgöktürk evden eve nakliyatevden eve nakliyatevden eve nakliyatevden eve nakliyatdiyarbakır evden eve nakliyatnakliyat

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

kurtköy evden eve nakliyatgöktürk evden eve nakliyatdepolamabeylikdüzü evden eve nakliyatpendik evden eve nakliyatadalar evden eve nakliyatşile evden eve nakliyatbahçeşehir evden eve nakliyatataşehir evden eve nakliyatmaltepe evden eve nakliyatçekmeköy evden eve nakliyatbeykoz evden eve nakliyatsariyer evden eve nakliyatşişli evden eve nakliyatbüyükçekmece evden eve nakliyatbaşakşehir evden eve nakliyatkurtköy evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatyeşilköy evden eve nakliyatkadıköy evden eve nakliyatataköy evden eve nakliyathalkali evden eve nakliyatüsküdar evden eve nakliyatistanbul ofis taşımaeşya depolamaistanbul evden eve nakliyatistanbul evden eve nakliyateşya depolamaşişli evden eve nakliyatbahcelievler evden eve nakliyatbakırköy evden eve nakliyatbahçeşehir evden eve nakliyatgöktürk evden eve nakliyatevden eve nakliyatevden eve nakliyatevden eve nakliyatdiyarbakır evden eve nakliyatnakliyatnakliyat