Telefonu şarjdayken kullanabilir miyiz?

featured

Veteknoloji.net – Telefonu şarjdayken kullanabilir miyiz? Çağımızın en fazla kullanılan araçlarından biri olan cep telefonları, iş, eğitim, bankacılık gibi pek çok alanda hayatı kolaylaştırmaya yarıyor. Telefonu şarjda kullanmak bataryaya zarar verir mi? Milyonlarca telefon kullanıcısı yaptığı ortak hata başlarına iş açabiliyor. Telefon kullanıcılarının telefon şarjdayken yaptığı bu hata, hem telefonlarına hem de ceplerine zarar vermeye yeten bir sebep oluyor. Uzmanlar, sıklıkla rastlanan bu yanlışa karşı vatandaşları uyarıyor. İşte cep telefonu kullananların bilmesi gereken altın kurallar…

Batarya tartışmasız bir akıllı telefonun en önemli bileşenidir. Ayrıca hiç bataryası olmayan bir akıllı telefon gördüğümü sanmıyorum (yine de bir tane gördüysen veya kullanıp kullanmadığınızı söyleyin). Aynı şekilde, bir akıllı telefonun pili ne kadar önemliyse, tehlikeli de olabilir.

Şarj olurken akıllı telefonunuzu kullanabilir misiniz?

Evet yapabilirsin. Günümüzün modern akıllı telefonlarının çoğu, şarj olurken kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Modern cep telefonu pilleri tipik olarak, pilin içine yerleştirilmiş bir pil izleme devresi ile iyi korunur. Bununla birlikte, çoğu akıllı telefon üreticisi, cihazınızı şarj ederken aynı anda kullanmanız gerektiği konusunda uyarıda bulunur; cihazla birlikte kutudan çıkan önerilen / orijinal kabloları ve güç tuğlaları veya tarafından onaylanmış şarj aksesuarlarını kullanmanız gerekir. üretici firma. Sertifikalı olmayan düşük kaliteli şarj cihazı kullanmıyorsanız, akıllı telefonunuzu şarj ederken kullanmamanız için hiçbir neden yoktur.

Telefonunuzu Şarj Ederken Kullanmanın Etkileri

1. Yavaş Şarj Etme

Akıllı telefon şarj cihazları, Doğru Akım (DC) güç sağlayıcılarıdır. Bunun anlamı, şarj cihazınızın telefonunuza güç sağlaması ve telefonunuzun güç yönetim sisteminin gücün nasıl kullanıldığını belirlemesidir. Cihazınız şarj olurken kullanılmadığında neredeyse tüm güç telefonunuzun bataryasına sağlanır. Bu nedenle, cihazınızı şarj etmek nispeten daha hızlıdır.

Öte yandan, cihazınızı şarj ederken kullanıyorsanız ve telefonunuzda devam eden çok sayıda işlem varsa, doğrudan şarj cihazından güç çekerek pilinize çok az akım bırakır. Cihazınızı aynı anda şarj ederken kullanmak, telefonunuzun yavaş şarj olmasının nedenlerinden biridir.

2. Isınıyor

Tipik olarak, telefonunuzu çok uzun süre kullandığınızda (özellikle oyun oynamak, internette gezinmek, internette gezinmek vb. İçin), bir dereceye kadar ısınır. Akıllı telefonunuzu şarj olurken kullanmak telefonunuzun ürettiği ısıyı iki katına çıkarır. Isı, ilgilenmek veya endişelenmek için yeterince önemli olmasa da, çok fazla ısının telefonunuzun içindeki çipe / donanıma zarar verebileceğine dair raporlar var. Sıcaklık artışının, bir akıllı telefon işlemcisinin ve GPU hızlarının daha düşük hızını tetiklediği de kanıtlanmıştır. Ayrıca, aşırı ısı da pilinizin şişmeye başlamasına neden olabilir.

3. Kablo Hasarı Olasılığı

Bu açıklayıcıdır. Şarj olurken telefonunuzu kullanmanız, hareket etmenizi ve pozisyon değiştirmenizi sağlayacaktır. Bunu yapmak, şarj kablonuzu bükmenize, esnetmenize, çekmenize ve sallamanıza neden olacak ve işlem sırasında ona zarar verecektir. Bunu en aza indirebilseniz de, asla yeterince dikkatli olamazsınız.

Şarj kablonuzun sık sık çekilmesi de güç akışını bozabilir, konnektöre zarar verebilir ve ardından kötü bağlantıya neden olabilir. Bataryadan gelen doğal ısı ile birleştiğinde, kötü bir bağlantı, şarj sırasında telefonunuzun daha fazla ısınmasına da neden olabilir.

Güvenlik endişeleri

Yine, telefonunuzu şarj ederken kullanabilirsiniz. Ancak, dikkatli kullandığınızdan ve kendinizi bazı sağlık tehlikelerine maruz bırakmadığınızdan emin olun.

1. Elektrik çarpması

Elektrik çarpmasını, telefonun hasar görmesini ve diğer tehlikeleri önlemek için telefonunuzun, şarj cihazınızın, elektrik prizinin ve hatta ellerinizin yakınında sıvı bulunmadığından emin olun. Şarj sırasında telefonunuzu kullanırken hafif bir karıncalanma veya batma hissi hissederseniz, ellerinizin, şarj aksesuarlarının ve şarj ortamının kuru olduğundan emin olun. Duygu devam ederse, sahte bir şarj cihazı kullanmanın bir sonucu olabilir.

Şarj cihazını hemen atmalısınız. Ayrıca, telefonunuzun dokunmatik ekranı yanlış dokunuşları kaydederse, şarj cihazını hemen atmalısınız.

2. Beyin Hasarı

Telefonunuzu başınıza yakın yerleştirmekten kaçının. Bunun nedeni, cihazınızın uzun vadede beyin hasarına neden olabilecek (düşük yoğunluklu) radyasyonlar yaymasıdır; Telefonunuzu şarj ederken veya çağrı alırken alışkanlıkla başınıza koyduğunuzda.

Teknik olarak, telefonun içinde ve dışında manyetik ve işitme alanı yaratan elektrik yüklerinin aktarımı vardır. bir enerji bu sürece dahil.

Bazı raporlarda ayrıca kalbin bir kısmının hasara eğilimli olabileceği de var. Ek olarak, şarj olurken telefonu işitme cihazınıza yerleştirmek de elektrik çarpmasına neden olabilir.

3. Patlama

Telefonunuzun zayıf üretim süreçlerinden geçmesi veya fabrikadan arızalı bir pilinizin olması dışında, şarj olurken kullanırsanız telefonunuz asla patlamaz. Olabilecek daha kötüsü, hatalı bir pil durumunda bile sıcaklıktaki artış, şişmiş pil, yavaş şarj ve yavaş işlemdir.

Sonuç olarak, şarj sırasında cihazınızı güvenle kullanabilirsiniz, ancak alışkanlık olarak bunu mümkün olduğunca asgari düzeyde ve dikkatli bir şekilde yapmayı öğrenmelisiniz. Hafif aktiviteler için kullanmak idealdir. Bununla birlikte, ağır oyun oynama veya bir sonrakinde yoğun sörf yapma, şarj sırasında tavsiye edilmez. Son olarak, cihazınızı şarj etmek için yalnızca önerilen ve üretici onaylı şarj aksesuarlarını kullanın.

Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

Elektronik düzenlenmesi ve güvenlik protokolleri birinci derecede öneme sahiptir ve cep telefonları en yakından takip edilen elektronik cihazlardan biri olur halde. Meydana gelen bu tür kazaları önlemek için, ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu, belirli güvenlik önlemlerini önermektedir. Bu önlemler aşağıda verilmiştir.

Sahte bataryalar ya da şarj aletleri kullanmayın.

Cep telefonunuz şarj olurken telefon ile konuşmayın.

Cep telefonunuz tamamen şarj olduktan sonra mutlaka fişten çekin, bataryanın aşırı ısınmasına izin vermeyin.

Islak bir cep telefonunu devreleri ciddi şekilde zarar görebileceğinden ve ıslak telefondan geçen elektrik akımı telefonun patlamasına neden olabileceğinden asla şarj etmeyin.

Telefonun düzgün bir biçimde tamamen kuruduğundan emin olmadan telefonu şarj etmeyin.

Zarar görmüş bataryaların derhal değiştirilmesi gerekir.

Cep telefonunuzu gün ışığı, mikrodalga fırın, ütü, soba, ocak gibi aşırı ısınan yerlerden ya da radyasyon yayan cihazlardan uzak tutun.

Cep telefonu, şarj cihazı ve bataryanızın aynı markanın ürünleri olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bu onların uyumluluğunu belirler ve riski en aza indirecektir. Üretici tarafından bataryanın kullanımı, depolanması ve şarj edilmesi hakkında verilen talimatları takip etmelisiniz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!