Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Telefonda Kitap ve Yazı Okumak Gözlere Zararlı Mı?

telefondan ki̇tap ve yazi okumak gözlere zararli mi
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseritempo.org – Telefonda Kitap ve Yazı Okumak Gözlere Zararlı Mı? Telefonda kitap okumak son günlerde sıklıkla rastlanılan bir alışkanlık haline geldi. Kitap ve roman okumayı seviyor musunuz? Hobiniz okumak mı? Yanıtınız evet ise, bu makaleleri akıllı telefonlarınızda okuyor olma ihtimaliniz yüksektir. Telefonda kitap okumanın zararlarını hiç merak ettiniz mi veya düşündünüz mü? Hiç bitmeyen bir tartışma ama evet telefonda kitap okumak gözler için zararlı çünkü gözlerinize bir ölçüde zarar verebileceği uzmanlar tarafından söyleniyor

Ekranlara bakarak geçirdiğimiz süre son birkaç yılda şaşırtıcı bir şekilde artış gösterdi. Ekranlara bakarak geçirilen hareketsiz yaşam tarzları, fiziksel sağlığımızı da etkileyerek obezite ve kardiyovasküler sorunları da meydana getiriyor. Ancak, tüm bu ekran zamanının görme yeteneğimiz üzerindeki etkisi ne oluyor merak konusu olmaya başladı.

2014 yılında yapılan bir anket, Hintlilerin akıllı telefonlarına bağımlı olduğunu açık bir şekilde gün yüzüne çıkardı. Anket, mobil kullanıcıların çeşitli uygulamaları kullanma bağımlılığının arttığının altını çizdi. Akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık %95’i kitap ve roman okumak için cihazlarına çok bağımlı olduklarını dile getirmişti. Gözlükçülere göre, insanlar akıllı telefonlara o kadar bağımlı ki, göz rahatsızlıkları ihtimalini artırıyor. Yalnızca telefonlardan değil, bilgisayar, tablet ve düz ekran TV gibi diğer cihazlardan da aşırı kullanım sinyalleri alınıyor. Bunların hepsi uzun süreli göz hasarına sebebiyet verebiliyor.

Telefonda Kitap ve Yazı Okumak Gözlere Zararlı Mı?

Göz doktorlarına göre, bir akıllı telefona baktığınızda, ondan çıkan ışık mavi-mor renkte gözünüze erişir. HEV ışık içerir canlı doku zarar büyük potansiyel taşıyan kısa dalga boylu ışığa olduğu görülebilir ışık spektrumunun kısmı olarak bilinir. Bu mavi-mor ışık, bizi daha büyük bir makula dejenerasyonu riskine sokma potansiyeli ile karşımıza çıkar. Araştırmalar, bir yetişkinin günde yaklaşık yedi saatini ekrana bakarak geçirdiğini ve neredeyse yarısı telefondan uzaktayken rahat olmadığını gün yüzüne çıkarıyor. İstatistikler ayrıca, 25 yaşın altındaki kişilerin %43’ünün, istedikleri zaman telefonlarına bakamadıklarında endişe kuşkulandıklarını gözler önüne seriyor. Ayrıca, insanların %55’inin maruz kaldıkları ekran süresinin gözlerini etkilediğini ve rahatsızlığa neden olduğunu hissettiklerini dile getirmesi ise şaşılacak bir dönüş olmuyor.

Göze Zarar Veren Faktörler nelerdir?

Ekran çok küçük: Cep telefonunun ekran boyutunun küçük olması nedeniyle gözlerinizi tembelleştirerek yorgunluk hissi veriyor. Sonuç olarak, ekrana çok fazla metin sığmaz ve sayfaları daha sık çeviriyoruz. Bu sonuçta gözlerin sulanmasına ve tahrişe sebebiyet verir. Bu gözler için kötü, ancak cihaz ne kadar küçükse, gözlerinizi o kadar az olumsuz etki altına girer.

Yazı tipi çok küçük : Hala bir e-kitabın sabit bir pdf belgesi olduğunu ve çok fazla kaydırma ve yakınlaştırma yapmanız gerektiğini düşünen birçok insan bulunur. Bütün bunları yapmak bir dereceye kadar gözlerinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Kendinizi korumak için ne yapabilirsiniz?

HEV’ye maruz kalmanın uzun vadeli etkileri hakkında hala aydınlığa erişilmemiş olsak da, uzun süreli ekran süresinin göz yorgunluğuna neden olduğuna dair şüpheler yok denilecek kadar azınlıkta. Uygulayabileceğiniz önerilerden bazıları şunlardır:

Rahat bir mesafeyi koruyun : Telefonunuzla aranızda rahat bir mesafe bırakmalısınız ve kambur durmamalısınız.

Bir telefon kadar uzakta olarak ekran tutmak kullanırken : Gözlerinizden uzakta telefonunuzu tutmaya çalışmanız tavsiye edilir. Telefonunuzla gözleriniz arasındaki mesafe ne kadar uzak olursa, baskı boyutunun ve resimlerin rahat görüntüleme için yeterince büyük olması koşuluyla, göz yorgunluğuna neden olma olasılığı o kadar aza iner.

Ekran parlaklığı: Telefonda kitap okumak loş ışıkta biraz zor ve parlaklık arttıkça zorlanma da artış gösterir.

Göz muayenesi olun : Görmenizle ilgili küçük sorunlar bile dijital göz yorgunluğu riskinde artışa sebep olabilir.

Dışarı çıkın ve daha fazla oynayın : Bu, yürüyüşe çıkarak ve bazı fiziksel aktiviteler yaparak kolayca sağlanabilir.

Sonuç olarak telefonda kitap okumanın bazı dezavantajları bulunur.  Ancak, onu günlük rutininizde nasıl aldığınızla ve uyguladığınızla doğru orantılıdır. Ekranlardan okumaya düzenli aralar vererek göz, zarar görmemek için her zaman bazı güvenlik önlemleri alırsanız göz sağlığınız açısından faydalı olur.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!