Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-03-2020 15:26

Tedbirler iş dünyasına ilaç olacak

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, Korona Virüs nedeniyle alınan tedbirlerin iş dünyasına ilaç gibi geleceğini söyledi.

Tedbirler iş dünyasına ilaç olacak

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik tedbirlerin, üretim, ticaret ve istihdamın yara almadan devamını sağlayacağını belirterek, "Birlik ve beraberlik dayanışma içerisinde bu süreci atlatacağımızdan şüphemiz yoktur" dedi.

Başkan Bağlamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi ile ilgili olarak, "Tüm dünyayı tehdit eden yeni tip koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin ekonomik maliyetinin krize dönüşmemesi için hükümetin, iş dünyası ile de istişare ederek kısa sürede tedbir paketi açıklamasının çok önemli bir gelişme olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Başkan Bağlamış, salgına önlem olarak hizmet sektörünü kapsayan iş alanlarında bir kısım işletmelerin kapandığını, ancak bu zorlu sürecin hükümetin desteği ile atlatılacağını belirtti. Borsa üyelerinin taleplerini ilgili kurum ve kuruluşlara ilettiklerini hatırlatan Başkan Bağlamış, işletmelerin finansman ihtiyacını karşılayacak, kredilerini erteleyecek, yeni finansmana ulaşmasını kolaylaştıracak ve istihdamın devamını sağlayacak düzenlemelerle ihracatçının desteklenmesi ve bazı sektörlerde KDV ve SGK primlerinin ertelenmesinin yerinde alınmış tedbirler ve destekler olduğunu dile getirdi.

Başkan Bağlamış, "Cumhurbaşkanımızın açıkladığı tedbir paketi üretim, ticaret ve istihdamın yara almadan devamını sağlayacaktır. Birlik ve beraberlik içinde bu süreci de atlatacağımızdan kuşkumuz yok. İlgili kurum ve kuruluşlara ilettiğimiz üye taleplerimizin karşılık bulması önemliydi. Paketin uygulanma sürecinde sorumlu kurum ve kuruluşlarca hızlı ve esnek davranılması, uygulama talimatlarının net ve anlaşılır hazırlanarak yoruma açık bırakılmaması bu sürecin başarılı bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Kısa çalışma ödeneği işçi ve işletmelerin korunması için son derece önemlidir. Burada işçi/işletme lehine yapılacak iyileştirme ve kolaylaştırmaların kısa sürede yürürlüğe konmasını bekliyoruz. İşçi işveren aynı gemideyiz. Bugünleri birlikte aşacağız “ ifadelerini kullandı.

Başkan Bağlamış, Kayseri Ticaret Borsası'nın bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da yeni tip koronavirüs tehlikesinin atlatılma sürecinde üyesinin ve hükümetin yanında yer alarak üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini vurguladı.