Gündem
Giriş Tarihi : 27-08-2020 12:42   Güncelleme : 27-08-2020 18:32

Talas’ın koyun banyoluğu

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın tarım ve hayvancılığa verdiği destekle, tarafından geçen yıl hizmete giren mobil koyun banyoluğu, ilçe sınırlarını aşarak bölgeye hizmet vermeye başladı.

Talas’ın koyun banyoluğu

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın tarafından geçen yıl hizmete giren mobil koyun banyoluğu, ilçe sınırlarını aşarak bölgeye hizmet vermeye başladı.

Tomarza’nın Kızılören Mahallesi’ndeki küçükbaş üreticileri ette ve yünde yüzde 20 oranında verim artışı sağlayan mobil koyun banyoluğundan de istifade etti. Talas Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Ramazan Bakır, koyunları dış parazitlerden temizleyen mobil banyoluğun bölgede ilk kez uygulandığını söyledi. Banyoluğun günlük bin koyun yıkama kapasitesine sahip olduğunu belirteren Bakır, “Şimdiye kadar 6 binin üzerinde koyun yıkanarak dış parazitlerinden temizlendi. Bu hizmete ilçemizin dışında bölgemizden de oldukça fazla sayıda talep mevcut. Mustafa Yalçın Başkanımızın talimatıyla bölgedeki üreticilerimize de hizmet veriyoruz. Talas dışında Tomarza Kızılören’de 300 koyunu yıkamak için buradayız” ifadelerini kullandı.

Hizmetten duydukları memnuniyeti ifade eden, koyun yıkama makinesinden ilk kez yararlanan üreticiler Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ve belediye çalışanlarına teşekkür etti. 25 yıldan beri hayvancılıkla uğraştığını dile getiren bölgedeki üreticilerden Ali Ağkale, “İlk kez böyle bir hizmet görüyorum. Talas Belediyesi’nin böyle bir hizmetini duyunca müracaat ettim. Sağ olsunlar bizleri kırmadılar. Bu makineyi yaptıranlardan, burada çalışanlara kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra da koyunları yıkatmaya devam edeceğim. Biz üretelim ki Türkiye gelişsin” dedi.