Amatör Futbol
Giriş Tarihi : 26-06-2020 10:04   Güncelleme : 26-06-2020 18:07

Tahkim Kurulu kararını verdi

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Gültepespor ile Kayserigücü arasındaki kördüğümü çözdü. Tahkim Kurulu nihai kararını verdi. Gültepespor ile Kayserigücü arasındaki baraj maçı ne zaman oynanacak

Tahkim Kurulu kararını verdi

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Kayseri Amatör Küme ile ilgili nihai kararını verdi. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, Kayseri amatör kümede oynanıp oynanmayacağı belli olmayan baraj maçı ile ilgili nihai kararını verdi.

İlk karar
Türkiye Futbol Federasyonu, 13 Mart tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda Gültepespor ile Kayserigücü arasında baraj maçı oynanmasına ve kazanan tarafın bir üst lige çıkmasına karar vermişti. TFF Amatör İşler Kurulu tarafından "Üç veya daha fazla takım arasında eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maç eleme usulü müsabakaları neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır şeklindeki düzenlemeye göre Gültepespor'un itirazı ret edilmiştir" açıklaması yapılmıştı. Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşler Kurulu tarafından alınan karara Gültepespor kulübü itiraz etmişti. Sarı Kırmızılı kulüp, baraj maçı oynanmadan kendilerinin Süper Amatör Küme'ye yükselmesi gerektiği tezini savunarak konuyu Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'na taşımıştı.

Tahkim Kararı
Kayseri Birinci Amatör Küme B Grubu'nu 3  takımın 42 puanla tamamlaması sonrasında hangi 2 takımın Süper Amatör Küme'ye yükseldiğine karar verilmesi için Tahkim Kurulu, baraj maçı oynanmasına hükmetti. TFF'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Gültepespor Kulübü'nün TFF Yönetim Kurulu'nun 13.03.2020 tarihli 26 sayılı toplantısında alınan kararına karşı başvurusu incelendi. Yapılan müzakere neticesinde; TFF Yönetim Kurulu kararında usule, esasa ve talimatlara aykırı bir yön bulunmadığı anlaşıldığından; Gültepespor Kulübü'nün itirazının reddine, oybirliği ile karar verilmiştir" denildi.

Ne olacak?
Kayseri 1.Amatör Küme'de 20 hafta süren ligde Kayseri Atletikspor 13 galibiyet 3 beraberlik 4 yenilgi ile 42 puan toplamış ve averajla Süper Amatör Küme'ye yükselen ilk ekip olmuştu. Gültepespor ile Kayserigücü de 42'şer puanla ligi nihayetlendirmişti. Ancak üçlü averajda iki ekibin averajlarının eşit olduğu görülmüştü. Kayseri Futbol İl Temsilciliği, Türkiye Futbol Federasyonu'na başvurmuş ve alınan ilk karar neticesinde baraj maçı oynanmasına karar vermişti. Gelinen noktada Tahkim Kurulu'nun nihai kararı üzerine Kayseri Futbol İl Temsilciliği tarafından belirlenecek tarihte Gültepespor ile Kayserigücü arasında baraj maçı oynanacak ve kazanan ekip üst lige çıkacak.

Haber: Emre Kuş