Gündem
Giriş Tarihi : 16-06-2020 15:51   Güncelleme : 16-06-2020 16:16

Suyun altından balık değil maske çıktı

Koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında vatandaşlar tarafından kullanılan eldiven ve maskelerin çöpe ya da geri dönüşüme atılmak yerine sokaklara atıldığı görüntüler şaşkınlık yarattı. 

Suyun altından balık değil maske çıktı

Normalleşme süreci devam ederken pek çok vatandaşın kullandığı maske ve eldivenleri sokaklara ya da caddelere atması sonucu çevre kirliliği görüntüleri oluştu. Çevreye duyarlı olunmaması, doğanın dengesini bozan koronavirüsün yeniden yayılmaya başladığının da bir göstergesi sayıldı.
Antalya’da ise su altı dalışı yapan bir ekip, duyarsız vatandaşların çevreyi ne kadar kirlettiğini kendi gözleriyle gördü. Gördüğü manzara karşısında şok olan dalış ekibi, denizin dibinden çok sayıda maske ve eldiven çıkardı.

Koronavirüsü ile mücadele edilen günlerde uzmanlar, yeni bir çevre sorununun ortaya çıkabileceğine işaret etti. Su altında durumun ne kadar ciddi olduğunu göstermek isteyen dalgıçlar, çıkarılan çöpleri kameraya aldı. Çevre kirliliğinin yeni tehlikenin habercisi olduğuna dikkat çeken konunun uzmanları, turizmin koronavirüs nedeniyle aktif olmamasına rağmen denizden çöp çıkmasını normal bulmadıklarını söyledi. Genelde denizden çıkan plastikler, çevreye karşı büyük bir tehlike olarak görülürken, maske ve eldivenlerinde dönüştürülememesi büyük tehlike olarak kaydedildi.

Denize değil çöpe atılmalı
1 Haziran tarihinde yapılan dalış sırasında tahmin edilemez sayıda maske çıkarıldığına dikkat çeken Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu İl Temsilcisi İsa Alemdar, çok geniş bir alanın temizlendiğini söyledi. Alemdar açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Koronavirüs sürecinde gündelik hayatımıza giren maske ve eldivenler son günlerde su altında karşımıza çok çıkmaya başladı. Biz sık sık su altında temizlik çalışması yapıyoruz. Fakat birkaç gündür maske ve eldivenleri çok fazla görür olduk. Bunlar denize, dereler, nehirler ve su kanalları aracılığıyla ulaşıyor. Sahil kenarında denize giren vatandaşlar çöp kutusuna atmak yerine ya elinden düşürüyor ya da farkında olmadan maske denize uçuyor. Sebebi ne olursa olsun maske ve eldivenler bir şekilde denizle buluşuyor. Doğada hızlı kaybolan ürünler değiller. Özellikle plastik eldiven doğada binlerce yıl kalabilir. Pandemi süreci başladığından bu yana tüm dünyanın sorunu olan bu problemi biz de Antalya'da görmeye başladık. Vatandaşlar, eldiven maskelerini mutlaka çöp kutularına atmalı. Sahilde olanlar ise maskelerini korumalı ve denize uçmasına veya karışmasına izin vermemeli."

Gelecek tehlikede
Su altı film yapımcısı Alican Abacı ise her dalışta artık büyük bir tehlikenin gümbür gümbür geldiğini gördüğünü söyledi. Abacı yaptığı açıklamada, "İnsanlar bunları bir şekilde elinden hızlıca çıkarmak istiyor, bu da doğayı kirletiyor. Bu karşılaştığımız şeyler hafife alınacak kirlenmeler değil. Gelecekte yeni çevre problemleriyle karşılaşacağız" dedi.