Su Kıtlığı Geliyor Mu? Barajlar Ne Durumda! İşte Son Tablo

20210221-su-kitligi-geliyor-mu-barajlar-ne-durumda-iste-son-tablo-215814-895b76503909f1544464.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’a yağan kar dikkatleri çekiyor. Eriyen kar acaba barajları dolduracak mı? Geçtiğimiz yıllarda hissedilen kuraklık bu yılda hissedilip hissedilmeyeceği konusunda insanların merakını cezbediyor.

İstanbul’a yağan kar dikkatleri çekiyor. Eriyen kar acaba barajları dolduracak mı? Geçtiğimiz yıllarda hissedilen kuraklık bu yılda hissedilip hissedilmeyeceği konusunda insanların merakını cezbediyor. Eylül başları gibi yüzde yirmilerin altına düşen barajların doluluk oranı yağan kar ve yağışlar sebebiyle şuan da yüzde kırk sekize yükselmiş durumda. Son günlerde de yağışlar halen devam etmekte.

Kafalarda soru işaretlerinin henüz cevabı bilinmemekle birlikte artan birçok soru da gündemde dolaşıyor. Şuan yüzde kırk sekiz dolu olan barajlar önümüzde ki 6 ay için yeterli olacak mı? Yağışlar devam edecek mi? Yine yeniden kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalacak mıyız, gibi sorular halkın düşüncelerinde dolaşmakta.

Şuanda barajlardaki su oranı 415 milyon metreküp seviyesine çıkmış durumda. İstanbul’a verilen miktar ise 2 milyon 670 bin metreküp olmuştur. 2021 yılında yeterli olmayacak yağışlardan bahsediliyordu, fakat İstanbul ocak ayında yeterli miktarda iyi yağış aldı. Şubat ayıda şuan da güzel yağış alıyor ve almaya devam edecek gibi görünüyor.

Barajların Tehlike İşareti Veren Doluluk Oranı Kaçtır?

Baraj doluluk oranı yüzde 20 ve altına düşerse o zaman kıtlık yakındır diyebiliriz. Bu tehlike için bir şeyler yapılabilir. Örneğin; kişi başına şuan da günlük 200 litre tüketim düşmektedir. Yapılan hesaplamalara göre kişi başı bu litre miktarı 50 litreye düşürülebilir. Ve düşürülürse günlük tüketilen su miktarı bir milyon metreküp altına düşmeyi başaracaktır.

Önümüzdeki Yıllarda Su Kıtlığı Yaşanır Mı?

1911 yılından itibaren yapılan ölçümlere göre böyle bir olay kayıtlara geçmemiş. Yağan yağışlar yıllar içerisinde artmış görünüyor. Fakat etkili ve küçük önlemler alınmaz su israf edilir ve su tüketim miktarında dikkatli davranılmazsa bu durum olumlu sonuçlar vermeyecektir. Şimdilik ise böyle bir tehlike ufukta görünmüyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!