Gündem
Giriş Tarihi : 18-06-2020 17:59   Güncelleme : 18-06-2020 17:59

Sözde Kayseri Sıkıyönetim Komutanı İsmail Yalçın savunma yaptı

Sözde Yurtta Sulh Konseyi tarafından hazırlanan listede Kayseri Sıkıyönetim Komutanı olarak belirlenen İsmail Yalçın, savunmasında ilginç cümleler kurdu. Vali Süleyman kamçı ve Başkan Mustafa Çelik tanık olarak dinlendi.

Sözde Kayseri Sıkıyönetim Komutanı İsmail Yalçın savunma yaptı

15 Temmuz günü gerçekleştirilen darbe girişimi sonrasında gerçekleştirilen operasyonlar çerçevesinde gözaltına alınan ve sonrasında tutuklanan esik Kayseri Garnizon Komutanı Tümgeneral İsmail Yalçın, FETÖ ile işbirliği yapmadığını akside FETÖ'nün hedefinde olduğunu söyledi.

"Emir vermedim"
Yurtta Sulh Konseyi'nce hazırlanan listede Kayseri Sıkıyönetim Komutanı olmasına karar verilen eski Kayseri Garnizon Komutanı Tümgeneral İsmail Yalçın'ın yeniden yargılanmasına devam edildi. Müebbet Hapis cezası alan ancak Yargıtay tarafından yeniden yargılanmasına karar verilen İsmail Yalçın, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde beraatini istedi. Tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılan İsmail Yalçın, 15 Temmuz 2016'da Korgeneral Mehmet Şanver ve emekli Orgeneral Levent Taşan'ın çocuklarının İstanbul'daki düğününe eşiyle katıldığını, FETÖ'cüler tarafından elleri arkadan kelepçeli yüzüstü yere yatırılarak derdest edildiğini, bu durumun o gün orada bulunan ve Akıncı Üssü davasında dinlenen bazı tanıklar tarafından da belirtildiğini söyledi. 
Kalkışmanın duyulmasından sonra dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ın, "uçaklar kalkmayacak" yönünde kesin talimatı verdiğini, kendisinin 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığında herhangi bir emir ve komuta yetkisi olmadığını ve o gece uçakların kalkması yönünde herhangi bir emir ve talimatı da olmadığını savundu.

Beraat istedi 
İsmail Yalçın, kalkan 8 uçaktan ilkinin 16 Temmuz saat 00.30'da, son uçağın ise 02.40'ta kalkış yaptığını, bu uçakların daha sonra Malatya'ya indiğini, kendisinin ise bu saatlerde FETÖ'cüler tarafından derdest durumda bulunduğunu anlattı. Yalçın, "Bu örgüt ile hiçbir irtibatım ve iltisakım yoktur. Bu örgütün hedefinde olan biriydim. Darbe için ne kimseden talimat aldım ne de kimseye emir verdim. 4 yıldır tutukluyum. Mağdurum önce tahliyemi sonra da beraatimi istiyorum" diye konuştu.

Tanıklar..
Duruşmada eski Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, eski Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Uğur Özcan ve Milletvekili Taner Yıldız, tanık olarak dinlendi. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.