Son Anket Sonuçları Açıklandı: MHP’den Erdoğan’a Anket Şoku Mhp Seçmeni Erdoğan’ı Onaylamıyor

erdoğana anket şoku

Son Anket Sonuçları Açıklandı: MHP’den Erdoğan’a Anket Şoku Mhp Seçmeni Erdoğan’ı Onaylamıyor! AKP ve MHP, ‘Bu pazar seçim olsa’ farkla kaybediyor! Bu sonuçlar ilk kez çıktı. Aksoy Araştırma tarafından yapılan anketin sonucu belli oldu. Anketten çıkan sonuç dikkat çekerken, AKP ve MHP’nin farkla kaybettiği görüldü.

Araştırma sonuçlarına göre; enflasyon, mülteci politikası ve işsizlik sorunları derken Ege ve Akdeniz bölgelerindeki orman yangınları ile son olarak Batı Karadeniz’de meydana gelen sel felaketlerinin ardından iktidar kanadında ciddi derecede oy kaybı var. Araştırmaya göre, bu pazar seçim olsa Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 38,6 iken Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 42,0 şeklinde.

KARARSIZ SEÇMEN YÜZDE 13

Mobil ortam ile gerçekleştirilen araştırmada yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payıyla yapılan 1067 görüşme sonucu “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 13,8’i ‘kararsız olduğunu’, ‘belirtmek istemediğini’ ve ‘oy kullanmayı düşünmediğini’ ifade etti. Araştırma sonuçlarında kararsızlar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 38,6 olarak gerçekleşti. Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 42,0 seviyesinde görüldü. Her iki ittifakın dışında olan HDP’nin oy oranı ise yüzde 9,3 oldu.

AKP’nin oy oranı yüzde 30,6 iken Cumhur İttifakının ortağı MHP’nin oy oranı ise yüzde 8,0 oldu. Temmuz ayının son haftasında en yüksek oy oranına ulaşan ikinci parti yüzde 28,7 ile CHP oldu. Millet ittifakının diğer üyesi İYİ Parti ise yüzde 13,3 oy oranı ile en yüksek oy alan üçüncü parti oldu.

DEVA Partisi’nin oy oranı yüzde 2,6

DEVA Partisi’nin oy oranı yüzde 2,6, Saadet Partisi’nin oy oranı yüzde 0,8 ve Davutoğlu’nun liderliğini yaptığı Gelecek Partisi’nin oy oranı ise yüzde 1,7 oldu.

Aksoy Araştırma tarafından haftalık olarak yapılan ‘Türkiye Monitörü’ araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırma yaşanan yangınların ve hükümetin süreci yönetme biçiminin seçmen tercihlerini anlamlı oranda etkilediğini gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre bu pazar seçim olsa Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 38,6 iken Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 42,0. Bununla birlikte araştırmada Suriyeli sığınmacılar ile ilgili dikkat çekici sonuçlar bulunuyor. Suriyeli sığınmacılarla ilgili gerekli temasların sağlanıp dönecek koşulların oluşturulmasını isteyenlerin oranı yüzde 58,4 iken Suriyelilerle komşu olmaktan rahatsız olanların oranı yüzde 58,9. Aynı araştırmada çocuğunun Suriyeli biriyle evlenmesinden rahatsız olanların oranı ise yüzde 67,7 olarak görülüyor. Araştırmada orman yangınlarına müdahale konusunda hükümet başarısız bulunurken yangınları söndürmekten birinci derecede sorumlu olan kurumun Tarım ve Orman Bakanlığı olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 83,5.

Mobil panel üzerinden gerçekleştirilen araştırmada yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payıyla yapılan 1067 görüşmede, Türkiye temsili cinsiyet, NUTS1 bölge dağılımı, yaş, sosyoekonomik statü ve 24 Haziran 2018 Milletvekili seçimi kotası gözetildi.

‘BU PAZAR BİR SEÇİM OLSA?’

Araştırmanın sonuçlarına göre; “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 13,8’i ‘kararsız olduğunu’, ‘belirtmek istemediğini’ ve ‘oy kullanmayı düşünmediğini’ ifade etti. Araştırma sonuçlarında kararsızlar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 38,6 olarak gerçekleşti. Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 42,0 seviyesinde görüldü. Her iki ittifakın dışında olan HDP’nin oy oranı ise yüzde 9,3 oldu.

şeki̇l 1

şeki̇l2

AK Parti’nin oy oranı %30,6 iken Cumhur İttifakının diğer ortağı olan MHP’nin oy oranı ise yüzde 8,0 oldu. Temmuz ayının son haftasında en yüksek oy oranına ulaşan ikinci parti yüzde 28,7 ile CHP oldu. Yakın geçmişte aralarında neredeyse iki katı oy farkı bulunan CHP ve AK Parti’nin arasındaki fark orman yangınları krizi sonrası %1,9’a kadar geriledi. Millet ittifakının diğer üyesi İYİ Parti ise yüzde 13,3 oy oranı ile en yüksek oy alan üçüncü parti oldu. Araştırmada, DEVA Partisi’nin oy oranı yüzde 2,6, Saadet Partisi’nin oy oranı yüzde 0,8 ve Davutoğlu’nun liderliğini yaptığı Gelecek Partisi’nin oy oranı ise yüzde 1,7 oldu.

SURİYELİ MÜLTECİLER KONUSUNDA GEREKLİ TEMASLAR SAĞLANARAK DÖNECEK KOŞULLARIN OLUŞTURULMASI İSTENİYOR

Türkiye Monitörü araştırmasında, katılımcılara Cumhurbaşkanı siz olsaydınız, ‘Suriyelilerle ilgili ne yapmayı tercih ederdiniz?’ diye soruldu. Araştırmaya katılanların yüzde 58,4’ü ‘Suriye ile gerekli temasları sağlayıp, dönecek koşulların oluşmasını sağlarım’ yanıtını verirken, yüzde 34,3’ü ‘zorla da olsa ülkesine geri gönderirdim’ seçeneğini tercih etti.

şeki̇l3

Araştırmada, ‘Yan dairenize Suriyeli bir aile yerleşse bu sizi ne yönde etkiler?’ sorusuna yanıt verenlerin yüzde 58,9 Suriyelilerin yan dairesinde olmasından rahatsız olacağını belirtti.  Katılımcıların yüzde 46,9’u da çocuğunun Suriyeli çocuklarla sıra arkadaşı olmasından rahatsız olabileceği seçeneğini işaretledi.

şeki̇l4

Araştırmaya katılanlara ‘Çocuğunuzun Suriyeli bir kişi evlenmesi sizi ne yönde etkiler?’  Sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 67,7’si bu durumdan rahatsız olacağı seçeneği işaretlerken, yine aynı araştırmada ‘Evinizde temizlik, tamirat gibi işlerde Suriyeli çalışan olmasını ister misiniz?’ şeklinde yöneltilen soruya katılımcıların yüzde 56,9’u istemem yanıtını verdi.

şeki̇l6

Araştırmada ‘Fabrikanız olsa daha ucuza çalışacak bir Suriyeli çalışan istihdam etmek ister misiniz?’ sorusuna katılanların yüzde 64,1’i istemem yanıtını verdi.

şeki̇l8

‘HÜKÜMETİ ELEŞTİRİKEN ÖZGÜR HİSSEDİYOR MUSUNUZ?’

Türkiye Monitörü araştırmasında ‘Hükümete yönelik eleştirilerde bulunurken kendinizi ne derece özgür hissediyorsunuz?’ sorusuna katılımcıların yüzde 56,7’si özgür hissetmediğini belirtirken sadece yüzde 23,8’i eleştiride özgür olabildiklerini düşünüyor.

şeki̇l9

CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREV ONAYI

Türkiye Monitörü araştırmasında, katılımcılara ‘Genel olarak düşündüğünüzde, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?’ sorusuna yanıtlar alındı. Araştırmaya katılanların yüzde 51,8’ü Sayın Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylamadığını belirtirken, yüzde 26,9’u onayladığı yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 21,3’ü ise kararsızım cevabını verdi. Yaklaşık 1 yıldır görev onayı %32’lerde seyreden Erdoğan’ın görev onayı orman yangınları sonrası ilk kez %26,9’a düştü.

AK Parti seçmeninin %58,1’i görev yapış tarzını onayladığını ifade ederken bu oran Cumhur İttifakı’nın diğer bileşeni olan MHP seçmeninde ise yüzde 36,3 olarak görülüyor.

şeki̇l10

ORMAN YANGINLARININ NEDENİ OLARAK İKİ SEÇENEK ÖNE ÇIKIYOR

Türkiye Monitörü araştırmasında, katılımcılara orman yangınlarının nedeni konusunda soru soruldu. Katılımcıların yüzde 45,2’i ‘PKK terör örgütünün sabotajıdır’ olarak belirtirken, yüzde 31,2’si imara açmak için çıkar gruplarının çıkarttığını düşünmektedir.

Araştırmada, AK Parti seçmeninin yüzde 65,5’i orman yangınlarının sebebi olarak PKK terör örgütünü görmektedir. Cumhur İttifakı’nın bir diğer unsuru olan MHP seçmeninin ise yüzde 61,8’i de yine orman yangınlarının sebebi olarak PKK terör örgütü seçeneğini işaretledi. Önceki seçimlerde CHP’ye oy verdiğini belirten katılımcıların yüzde 50,5’i yangınların imara açılması için çıkar gruplarının çıkarttığı cevabını işaretlerken yüzde 26,9’u PKK terör örgütü yanıtını verdi.

şeki̇l11
son anket sonuçları açıklandı: mhp'den erdoğan'a anket şoku mhp seçmeni erdoğan'ı onaylamıyor 12

HÜKÜMET ORMAN YANGINLARINA MÜDAHALEDE BAŞARILI MI?

Araştırmaya katılanlara ‘Orman yangınlarına müdahalede sizce hükümet ne derece başarılıdır?’ sorusunu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 62,8’i başarısız seçeneğini işaretlerken sadece yüzde 27,6’sı başarılı yanıtını verdi.

Son seçimlerde AK Parti’ye oy verdiğini belirten katılımcıların da yüzde 37,1’i hükümetin orman yangınlarında başarısız olduğunu düşünürken MHP seçmeninin ise yüzde 50’si orman yangınlarına müdahalede hükümetin başarısız olduğunu belirtmektedir.

şeki̇l12
son anket sonuçları açıklandı: mhp'den erdoğan'a anket şoku mhp seçmeni erdoğan'ı onaylamıyor 13

Araştırmada katılımcıların yüzde 87,5’i orman yangınları sırasında Türkiye’nin uluslararası toplumdan daha erken yardım istemeliydi yanıtını verirken yüzde 12,5’i uluslararası toplumdan yardım istenmemeliydi cevabını verdi.

şeki̇l13
son anket sonuçları açıklandı: mhp'den erdoğan'a anket şoku mhp seçmeni erdoğan'ı onaylamıyor 14

YANAN ARAZİLERİN DURUMU

Araştırmada katılımcılara yanan arazilerin sonraki durumları ile ilgili fikirleri soruldu.  Katılımcıların yüzde 56,3’ü yanan araziler yapılaşmaya açılacak yanıtı verirken yüzde 43,7’si yeniden ağaçlandırılacağı seçeneğini işaretledi.

şeki̇l14
son anket sonuçları açıklandı: mhp'den erdoğan'a anket şoku mhp seçmeni erdoğan'ı onaylamıyor 15

YANGINLARI SÖNDÜRMEDE SORUMLULUK KİME AİT

Araştırmada katılımcılara ‘Sizce orman yangınlarını söndürmekten birinci derece sorumlu kimdir?’ sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 83,5’i Tarım ve Orman Bakanlığı cevabını verirken sadece yüzde 16,5’i belediyeler cevabını verdi.

şeki̇l15
son anket sonuçları açıklandı: mhp'den erdoğan'a anket şoku mhp seçmeni erdoğan'ı onaylamıyor 16

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!