Solakların Ölüm Riski Daha Fazla!

featured

Solak insanların daha zeki olduğu bilinse de, sağ elini kullananlara göre solak olanların ölüm riskinin daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Sol elini kullanan insanların daha zeki ve daha çabuk öğrendiği yıllardan beridir bilinen bir gerçek olarak ortada dursa da bilim adamları solakların sağ elini kullananlara göre 9 yıl daha az yaşadığını ortaya çıkarttı. İnsanların sadece yüzde 10’luk diliminin sol elini kullandığı ve yüzde 90 kesiminin sağ elini kullandığı yapılan arştırmalar neticesinde ortaya çıkarken, bu oran giderek düşmektedir. Bunun sebebiyse dini inanışlar, batıl inanışlar ve anne, babanın çocuklara sağ elini kullandırma çabaları olarak görülmektedir.

Solaklık Neden Olur?

Solak olma alışkanlık dışında genetik olarakta kişilere geçebiliyor. Aileden biri solak ise çocuğun sol elini kullanma ihtimali fazla oluyor. Bazı araştırmalara bakıldığında bebeklerin doğum sırasında, gerekli oksijeni alamamış olması solak olmasına sebebiyet verebiliyor. Solakların yetenek ve zihinsel anlamda üstün meziyetlere sahip olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Çünkü sağ eli kullanan insanlar, sadece beynin sağ tarafını kontrol edebilmekte, solaklar ise beynin her iki kısmında da hakimiyet kurma yetisine sahiptir.

Solaklar Daha Az Yaşıyor

Çoğu anne baba, çocuklarının sağ elini kullanmaları için uğraşmaktalar. Ve uzmanlarda solak alışkanlığı olan çocukların, sağ elini kullanabilmeleri adına çeşitli alternatifler sunuyorlar. Çünkü solak olan insanları, bir sürü olumsuz vaziyetler karşılıyor. Bu olumsuzluklardan bir tanesi, piyasada, sağ elin kullanabileceği ürünlerin çoğunlukta olması, solakları zorda bırakmaktadır. Ve ikinci bir olumsuzluk Fransız bilim adamlarının araştırmaları sonucunda ortaya atılmıştır.

Solakların, sağ elini kullananlara göre ömürlerinin daha kısa olduğu ortaya çıkmıştır. Yaralanma ve kaza geçirme riskleri solaklarda daha fazladır ve makine, araba gibi gündelik hayatta kullanan üretimler, sağ eli kullananlar için tasarlanmıştır. Bu nedenle solaklar, bu üretimleri kullanmakta zorluk çekerler ve bunun neticesinde kaza ve yaralanmalara daha fazla maruz kalır.

Solak Hastalıkları Nelerdir?

Şeker hastalığı, migren ve bağırsak hastalıkların çoğu, solak olan kişilerden görülmektedir. Sinirsel mekanizmaları da hassas olan solaklar, daha çabuk sinirlenebiliyor, saldırgan olabiliyor ve otizm, şizofren gibi nörolojik hastalıklar daha sık görülebiliyor. Ayrıca iç organlarının eşit olmaması, solak olmaya sebebiyet vermektedir. Hastalıkların temelini oluşturan testosteron, eğer aşırı derecede fazlalık ya da duyarlılık salgıladığında bebeğin sol beyni zarar görüyor ve yoğunluk sağ tarafa toplanıyor, bu da bebeğin solak olmasını sağlıyor. Bu yüzden de kadınlara oranla erkeklerin sol eli kullanma yüzdesi yüksektir. Sol eli kullanmak bir sürü hastalığa davetiye çıkardığı için, bu kişiler fazla uzun yaşayamazlar ya da hayatlarını bu hastalıkların etkisi ile geçirmek zorunda kalırlar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!