Gündem
Giriş Tarihi : 29-08-2020 10:42   Güncelleme : 29-08-2020 10:55

Sokağa çıkma yasağı mı geliyor

Tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını nedeniyle yeniden sokağa çıkma yasağı gelip gelmeyeceği herkes tarafından araştırılıyor. 

Sokağa çıkma yasağı mı geliyor

Son günlerde Korona virüs vaka sayılarının yükselişe geçmesiyle denetimler arttı. Yeniden sokağa çıkma yasağı mı gelecek sorusu ise akılları karıştırdı. 

Vakalar yükselişte..
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 salgını tüm dünyaya hızla yayılarak binlerce insanın hayatını yitirmesine neden oldu. Mart ayından beri ülkemizde görülen ve uzun bir karantinaya neden olan Korona virüs vakalarının önüne geçmek için sıkı tedbirler alınmıştı. Bu tedbir ve önlemler neticesinde Covid-19 salgınında Türkiye'de vaka sayısı binin altına düşmüştü. Vaka sayılarının azalması ile kontrollü sosyal hayat ve yeni normalleşme sürecine girilerek, kademeli olarak işletmeler açıldı. Ancak vaka sayılarının azalması rehavete neden oldu ve yeni normalleşme sürecinde Covid-19 vakaları yeniden artış gösterdi. 6 bini geçkin kişinin hayatını yitirmesine neden olan Korona virüs vakaları özellikle Kurban Bayramı sonrasında yükselişe geçti. 

Zafer Bayramında kısıtlama var mı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan son tabloya göre, Türkiye'de son 24 saatte 1517 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 36 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 265 bin 515, can kaybı 6 bin 245 oldu. Vaka sayısının yeniden bin 500'ün üstünde olması ise vatandaşı endişelendirdi. Sosyal medya hesaplarından sürekli olarak halkı uyarmaya devam eden Bakan Koca'nın son tabloyu açıklaması üzerine her kes yeniden sokağa çıkma yasağı gelecek mi sorusunu sormaya başladı. Pazar günü 30 Ağustos Zafer Bayramı olması nedeniyle kutlamalara kısıtlama getirilirken, 81 il bazında sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı merak konusu oldu. 

Yeni normalleşme döneminde artan vaka sayıları nedeniyle bir çok alanda kısıtlama getirilirken, sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı konusunda henüz resmi bir açıklama gelmedi.