Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Sivrisinek Corona bulaştırır mı

20200528-sivrisinek-corona-bulastirir-mi-764554-792eb85f67b0894a0c55.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Herkes bu sorunun yanıtını merak ediyor. Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte yeni bir tehlike kapıda. Sivrisinek ve Karasinek, insandan insana Covid19 virüsü bulaştırır mı. Bilim Kurulu Üyesi Pınar Okyay cevaplandırdı.

Mart ayından bu yana ülkemizde de oldukça etkin bir şekilde görülen ve binlerce insanın yaşamını yitirmesine, milyonlarca insanın da hayatının alt üst olmasına neden olan Coronavirüs salgını ile mücadele devam ediyor.  Aylardır süren salgınla mücadelede büyük hamleler yapıldı. Haziran ayından itibaren de hayatı kolaylaştırma kararları uygulanacak.Sinek taşıyıcı mı?
Haziran ayından itibaren bir takım kısıtlamaların kafa kaldırılacağı Türkiye’de yeni bir soru, yeni bir tehlike gündeme geldi. Yaz mevsimi gelmesiyle birlikte sayıları binleri hatta milyonları bulan Sivrisinek ve Karasinek, insanlara koronavirüs bulaştırır mı? İşte bu soru, insanlarda endişe ve korkuya neden oldu. Bu konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, Sivrisinek ve Karasineklerin Covid19 virüsü bulaştırabileceği yönündeki iddiaları yorumladı. Pınar Okyay, bulaşıcı hastalıklarla ilgili her zaman enfeksiyon zincirinden bahsettiklerini söyleyerek, “Bu enfeksiyon taşıyan bir insan, hayvan ya da herhangi bir ölü bir yüzey, eşya olabilir” dedi.Covid nasıl bulaşır?
Enfeksiyonların kan ile, zoonatik hastalıklar ile, hayvanlarla, gıdalarla, su ile bulaşma yolu olduğunu söyleyen Pınar Okyay, “Covid-19 ise damlacık enfeksiyonuyla bulaşıyor. Bir de özellikle enfekte olan yüzeylerden başta elimiz olmak üzere elimizle yine aynı şekilde solunum yolumuza, gözümüz, burnumuz ya da mukozalarımıza, ağzımıza taşınmasıyla oluyor. Dünya Sağlık Örgütü çok açık bir şekilde bugüne kadar Sivrisinek ve Karasinek yoluyla bir bulaşmanın mümkün olmadığını, asıl bulaşma yolunun damlacık enfeksiyonu ve bu kirli yüzeylerden temas şeklinde olduğunu bir kez daha söyledi” açıklaması yaptı.Önlem şart
Prof.Dr. Pınar Okyay “Aslında dışkıda bu virüsün RNA’sı dediğimiz bazı genetik materyalin izleri saptanmıştı. O yüzden özellikle karasinekler bazı dışkılara konuyor ve oradan bizlere ulaşabilir mi diye hep tartışıldı. Ama bilinen şey şu; zaten böyle bir bulaş yolu yok, damlacık enfeksiyonu değil bu yol. Bu bahsedilen yayında da belirtildiği gibi aslında dışkıda kalan canlı virüs değil, sadece orada virüsün bir parçası. Aslında canlı virüs bile olsa birçok şey bulaşmayı çok etkiliyor. Canlı virüsün miktarı, hastalığa açık olan kişinin direnci gibi birçok şey etkileyebiliyor. O yüzden pek mümkün değil. Ama tabii bizim bütün yaz boyunca sivrisinekler, karasinekler ve diğer özellikle böceklerle ilgili başta bariyer dediğimiz, yani onlarla aramıza bir bariyer çekme, cibinlik gibi, evlerin penceresindeki teller gibi uygulamaları öncelikle yapmak durumundayız. Bu bariyer önlemlerinin olamadığı durumlarda özellikle açık alanda olanlardaysa, yaz dönemi de olsa uzun kollu, ince, serin tutabilecek, ama sineklerin bize ulaşmasını engelleyebilecek uzun pantolonlar, uzun kollu kıyafetler, gerekirse eldivenler, botlar gibi, doğa yürüyüşleri için bunlar söylenebilir. Bu tip önlemlerin alınması gerekiyor. Çok gerekmedikçe üzerimize sıkılan böcek ve bunları öldürücüler ya da evlerimizdeki öldürücüleri hem kendi sağlığımız hem de çevre sağlığı açısından çok kullanmamalıyız” cümleleri kurdu.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!