Gündem
Giriş Tarihi : 07-08-2020 17:57   Güncelleme : 07-08-2020 18:21

Şiddetin büyüğü küçüğü olmaz

Son dönemde Türkiye'de artan kadın şiddeti ve cinayetlerine dur demek için Balkaya Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği basın açıklanmasında bulundu.

Şiddetin büyüğü küçüğü olmaz

Artan kadın şiddetine dur demek için Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen Balkaya Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği basın açıklaması yaptı. 

Neredeyse her gün kadın cinayeti ve ya kadına şiddetle ilgili haberlerin geldiği bu dönemde basın açıklaması yapan Balkaya Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Dursun Balkaya, "Toplumsal olaylara sessiz kalmayarak bir nevi vatandaşlarımızın dikkatini çekerek farkındalık oluşturmak istiyoruz’ diyerek sözlerine şu şekilde devam etti, "Kadına şiddet ve kadın cinayetleri toplumumuzun kanayan yarası olmuştur. Bu yara her geçen gün yeni şiddet ve cinayet haberleri ile daha da büyümektedir. Bizde Balkaya Derneği olarak toplumsal olaylara sessiz kalmayarak bir nevi vatandaşlarımızın dikkatini çekerek farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bu ve bunun gibi olayların artık yaşanmamasını istiyoruz. Kadınlarımıza destek olmaya onları bu şiddetten uzak tutmaya davet ediyoruz. Kadınlar bir çiçektir mantığı ile onları sevmeye ve saygı göstermeye özen gösterelim. Toplumun kanayan yarasını hep birlikte saralım. Kadınlarımızın bizlere kutsal bir emanet olduğunu unutmayalım" ifadelerini kullandı. 

Erkek çocuklarına şiddetin yanlış bir şey olduğunu küçük yaştan itibaren öğretilmesi gerektiğini savunan Balkaya Derneği Kadın Kolları Başkanı Ayşe Balkaya, "Türkiye’yi bir virüs gibi sarmaya başlayan ve ülkemizin onurunu zedeleyen kadın cinayetleri ile ciddi bir mücadele etmemizin zamanı geldi de geçmekte. Ülke olarak el ele verip bu kadın cinayetlerini durduralım, engel olmaya çalışalım. Ben inanıyorum ki eğer insanlar birbirlerine hoşgörülü olursa birbirini yaradan dan ötürü sever ve sayarsa bu tür felaketlere karşı karşıya kalmayız. Anneler, babalar, kardeşler biz bu hakkı almak zorundayız. Bunun için anneler çocuklarına, öğretmenler öğrencilerine, babalar oğullarına, şiddetin yanlış bir şey olduğunu önceliğin yaşama hakkı olduğunu herkesin yaşama özgürlüğü öğretecek ki bu kısır döngü son bulsun" diye konuştu.