Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Şeyh İzzeddin el Kassam Kimdir?

şeyh i̇zzettin el kassam kimdir
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şeyh İzzeddin el Kassam Kimdir? Şeyh İzzeddin El Kassam Kaç Yaşında Nereli, Kim gibi soruları cevapladık. Tam adı İzzeddin bin Abdülkadir bin Mustafa bin Yusuf bin Muhammed el-Kassam olan İzzeddin el Kasam Filistin’in bağımsız ve İslâmî bir ülke olması için ilk harekete geçen din alimi ve vaizdir.

Şeyh İzzeddin el Kassam Kimdir?

1880’de Suriye’nin Lazkiye şehrine bağlı bir sahil ilçesi olan Cebele’de dünyaya gelen İzzeddin el Kassam, ilk öğrenimini doğduğu yer olan Cebele’de yaptıktan sonra 1896 yılında Mısır’daki el-Ezher Üniversitesi’nde eğitim görmeye başladı.

El-Ezher’de öğrenim gördüğü zaman zarfında Mısır’daki İslâmi hareketin ileri gelenleriyle ilişkide bulundu. 1906’da buradaki ilmi eğitimini tbitirdi ve ardından farklı yerlerde davet ve eğitim faaliyetleri sürdürmeye adım attı. 1909 yılında büyük alim İzzeddin Tennuhi’nin derslerine ve sohbetlerine dahil oldu. 1911’de İtalya’nın Trablus’u işgal etmesi üzerine Osmanlı birlikleri ile İtalyanlara karşı birebir olarak savaştı.

Osmanlı Ordusuna dahil olan İzzettin El Kassam Şam’ınFransız işgalinden kurtarılması için savaşmaya ve halkı örgütlemeye başladı. O sırada El Kassam, gıyabında ölüm cezasına çarptırıldı. Sene 1922’de Suriye’yi terk etmeye mecbur olan Kassam, o sıralarda Filistin sınırlarında olan Hayfa şehri yakınlarında bir köye gitti ve yerleşti. Filistin topraklarının Yahudi göçmenler tarafından işgal edilmesine şiddetle karşı çıktı.

Kassam, Hayfa’daki İslâmî bir eğitim kurumunda ders vermeye başladı ve Genç Müslümanlar Birliği’ne katıldı. Burada tesadüfi Filistin ulusal savaşına liderlik eden El Fetih’in fikir babası Hacı Emin El Hüseyni ile karşılaşıp tanış oldu. Ancak İzzettin el Kassam onun kavmiyetçi fikirlerini garipsedi ve bölgede İslami Birliği savunmaya devam etti. Yıllar sonra Hacı Emin ve El Kassam’ın fikir önderliğini yaptığı hareketler, Filistin Kurtuluş Örgütü ve HAMAS haline büründü.El Kassam’ın silahlı savaşı Filistin’de bir Yahudi devleti kurulmasını destekleyen İngiltere’yi huzursuz etti. 1935 yılında El Kassam, 500 İngiliz askeri tarafından kuşatılarak şehid düşürüldü.

 

 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!